View Single Post
Eski 22-03-2012, 09:43   #137
fzthalil
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Giriş Tarihi: 31-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tugbaaa Mesajı Göster
arkadaşlar bana yaklaşık bir ay önce orkide hediye edildi. ama ben orkide bakımını bilmediğimden her gün yarım su bardağı klorsuz su ile suladım. direk güneş ışığına maruz bırakmadım. 2 hafta sonra küflenmeye başladı. sonra orkide soğuğu sever dediler peteği yanmayan odaya koydum ve sulamayı kestim 2 haftadır. çünkü toprağı nemli hala.bir sürü tomurcuğu vardı ilk geldiğinde ama hepsi döküldü. çiçekleri de kuruyup dökülmeye başladı. küfler hala duruyor diplerinde. güneş ışığı görmediği halde yaprakları da sarardı.bu arada saksısı da şeffaf değil. orkidem ölüyomuuuu ne yapmam lazım.
Sayın Tugbaaa,
öncelikle saksınızın altında delik var mı yok mu kontrol edin, eğer yoksa hemen değiştirin. sulamayı ise haftada bir daldırma yöntemi ile yapın. ben de sizin gibi yapıyordum meğer daldırma yöntemi daha iyiyimiş.. sıcaklık orkideden orkideye değişir, sizin orkideniz phalaenopsis türü bir orkide ve soğuğu pek sevmez, 21-24 C derece sıcaklık uygundur. bu orkide türünü forumda araştırın ve uygulamalarınızı ona göre yapın derim. ve kaynağını bilmediğiniz uygulamaları yapmayın. burada hocalarımız çok iyi bilgiler vermişler. tomurcuklarını ve çiçeklerini dökmesi ortam değişikliği olduğu için haklı bir tepkisidir phal'in. güneş ışığı göremedi derken? elbette güneş ışığı görmesi lazım ama filtre edilmiş olması lazım ki o da yaz ayları için. yaz ayları güneş ışığı daha dik geldği için yapraklarda güneş yanığına sebep olur. ama şu anda yerinizin de istanbul olduğuna bakaraktan net güneş görse de yanık oluşmaz kanımca... nisan ortalarına kadar güneş burda pek yakıcı olmaz ama siz daha fazla güneş geldiğini fark ettiğiniz anda tül perde ile filtre edebilirsiniz. saksı konusu muallakta hala.. ben şeffaf kullanıyordum ama diatomit ile iç içe saksı yöntemine geçtiğim için dış saksı şeffaf olmuyor ve phal'lerimden biri yaprak çıkarmaya başladı yani bir sorun yok gibi. mantar konusuna gelince eğer mantar oluşumu başlamış ise ve kökler de yumuşamaya başlamış ise çökerten hastalığı başlamış olabilir ki inşallah değildir. eğer öyleyse kök temizliği ve fungisit uygulamanız gerekecektir köklere. ve akvaryumculardan aktif kömür ya da karbon diye geçiyor alabilirsiniz. onu sert bir materyalle ezip köklere uygulayabilirsiniz. kök bakımı yaptıktan sonra da saksınızı değiştirmenizi tavsiye ederim..
Geçmiş olsun...

fzthalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön