View Single Post
Eski 19-03-2012, 00:24   #27
mıstık abey
Yeni Üye

mıstık abey's Avatar

Giriş Tarihi: 16-06-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Umut ŞİMŞEK Mesajı Göster
Merhabalar,

İşin gerçeği bu konuları ben de uzun süredir araştırmaktayım. Bilgisayar mühendisi olduğumdan bu konular bana yabancı. Ama hobi olarak çok farklı bitkiler yetiştiriyorum.

Bu yüzden epey araştırdım, kitabını okudum ve bu konuda tanınmış kişilerle de görüştüm.

Benim de niyetim 20-30 dönüm bir ceviz bahçesi kurmak hem yatırım hem de yeşili sevdiğim için.

Yalnız benim kafama takılan üç konu var:
1. Ne derece bakabileceğim? (çünkü ben istanbulda arazi ya tekirdağ ya da bilecik taraflarında benden 200km uzakta olacak. Köylerden birini ayarlayabilecek miyim?
2. Chandler cinsinin daha ılıman iklim istediğini duyduğumdan, Atılgan isimli türü seçemeyi düşünüyorum. Ama bilfiğim kadarıyla bu tipin bir sertifikası yok. Nedendir?
3. Maliyeti beni çok zorlar mı? Hasat zamanı ilgilenebilecek kadar bol zaman ayırabilecek miyim?

Bir de badem yetiştirmeyi de düşündüm ama onda da tozlanma ve dolayısıyla yüksek verim için arı şart diye duydum. Arılarla uğraşma ağaç aralarına yonca ekme vs uzun iş gibi geldi..

Siz ne dersiniz bu konuda? Şu an arazi bakıyorum. Arazi aldıktan sonra geri dönüş çok zor, sonuçlandırmam gerekiyor.
Merhaba Umut Şimşek bey
Tekirdağ Saray'da 7 dönüm tarla ilginizi çekermiydi?
Saygılarımla
Mustafa BÜLAY

mıstık abey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön