View Single Post
Eski 04-04-2007, 21:15   #13
Balıkcı
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Bu haber, hoş bir sürpriz olmuş.

Şu ana kadar emeği geçen ve bundan sonra emek verecek olanları kutlarım.

Benim anlayabildiğim kadarıyla, bu sitede fuara katılacak firmalardan farklı hedefler var.

Bunların, üstüne basarak yansıtılmasının iyi olacağı kanaatindeyim.

Fuarlarda genellikle (maalesef) yabancı kaynaklı, ithal çiçekler, bitkiler ağırlıkta.

Biz, çarpıcı biçimde, kaybolmaya yüz tutan, Osmanlı yadigarı, ninelerimizin, dedelerimizin yetiştirdiği, saray , köşk, konak bahçelerini süsleyen, kısaca bizim olan çiçeklere, bitkilere ağırlık vermeliyiz.
Bunları tanıtıcı ve özendirici yazılarla desteklemeliyiz.

Söz gelişi, yukarıdaki yazılarda da yer aldığı üzere selluka maceramızı, teferruatıyla hikaye eder, peşinde nasıl koşup, tohumlarla nasıl aşk yaşadığımızı, biraz mizahi, biraz lirik bir dille anlatabiliriz.
Bu güzel çiçeğin yaşatılması ve yayılması için nasıl gayret gösterdiğimizi, bitkinin tohum, gövde, çiçek özelliklerini, geçmiş zamandaki önemini vurgulayabiliriz.

Hatta yer müsaade ediyorsa, Selluka Köşesi, Ful, Yasemin, Kalikantus, vs köşeleri yapılabilir.
Hepsinde açıklayıcı ve özendirici bilgiler verilir.
Site olarak tohumlarını üretme çalışması yaptığımızı, arzu edenlere, önümüzdeki yıl tohum (veya fide) temin edebileceğimizi belirtir, siteye üye olmaları için özendirebiliriz.

Sitenin bir başka hedefi olan, endemik türlerin, koruma altındaki türlerin tanıtımı, korunmasına yardımcı olunması ile orijinal fotoğraflar ve sistematik bilgilerle Türkiye florasının bir envanterinin çıkarılmaya çalışıldığını ziyaretçilerin ilgi ve bilgisine sunabiliriz.

Dergimizi unutmayalım.Dergiye vurgu yapar, internet adresini herkese verebiliriz.

Özet olarak, eğitim ve bilgilendirme amaçlı bir bakış açısı, ticari düşüncelerle fuara katılan diğer firmalrın yanında bizi ayrıcalıklı kılacaktır.

İzmirli kardeşlerimize kolaylıklar dilerim.
Uzaktan dua etmekten başka yapabileceğimiz şeyler için de herkesin hazır olduğuna inanıyorum.

Selam ve sevgiler.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön