View Single Post
Eski 28-01-2012, 00:24   #319
fahriyee
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2010
Trips; genelde çiçeklerin üzerinde rastladığımız ufak, beyaz veya sarımsı böceklere deniyormuş. Bu böcekler dokunmadığınız sürece fazla hareket etmiyorlar, üzerine ince uçlu bir aletle dokunduğun zaman hızlıca çiçeğin ortasına doğru kaçışıyorlar. Uzunluğu maksimum 1 mm, ayrıca saç teli kadar ince olduklarından çıplak gözle görmek zor. Zaten ışıklı bir ortamda mutlaka gizli kalıyorlar. Ben de şüphelendiğim çiçeği birkaç saat karanlık odada bekletiyorum, rahat rahat çiçek üzerinde dolaşıyorlar. Işığı açınca çiçeğin göbeğine doğru kaçıyorlar.
Marketten alınan menekşede, çiçeklerin üzerinde sarı döküntüler görürsem(polen döküntüleri) böcekten şüpheleniyorum. İyice incelersem böcek görebiliyorum. Bu böcekler polenleri yiyor, o yüzden sarı döküntü oluyor.
Sizin çiçekten sadece şüphelendiğim için söyledim, iyice inceleyin ki sıkıntı olmasın.
Sevgili acemifüsun, ellerine sağlık. Ben de 1 numaralı güzeline daha çok hayran kaldım,maşallah.
Makiciğim, arkadaş sormuş ben de bilgi vermek için yazdım,ama hastalıklar bölümünde olması gerekebilir. Ben bilemedim, kararı size bırakıyorum efendim...

fahriyee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön