View Single Post
Eski 13-01-2012, 15:31   #41
canannuman
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-12-2008
Estağfurullah hiç hevesim kırılmaz olmadı ekim kasım ayı gibi söker ekerim başka açıkta bir yere. Zaten ben nerelere ne ağaçlar ektim bende bilmiyorum. Bahçem yok ama tarla orman çok. Ekecek insan durmuyor, yerim yok mazeret değil benim için. Eşimin dostumun köyünde bahçesinde isteyen yeri olana da gönderip ektim ektirdim Tabiiki burada okuduklarım gibi çok çok bir sayı da değildir. Maaşallah bayağı ağaç eken var. Allah Razı olsun.
Benim bahçeme gelince,
Evet çok kötü bir durum yaşamışsınız inşallah 3 -5 yıl sonra aynı duruma düşmem. Ama aldığım yer büyümez bodur dedi. Yan tarafa uzayana acımam budarım diye düşündüm. Çünkü rahatsız olmak istemediğim gibi rahatsız da etmek istemem. Bonzailer nasıl cüce kalıyor ama meyva veya çiçek veriyor. Ben budama ile bunu kontrol edebileceğimi düşündüm. Çok cılız ağaçlar bilmiyorumki acaba hakaten çok dallanırmı. Birde internette elma yetiştirilen bir bahçe örneğini gördüydüm. Kamçı şeklinde yukarı bir dalda elma üretmiş yani bir ağaçta 3-4 kol olacağına tek veya çift dal bırakmış genede dolu meyva vardı biraz böylede hedefledim denebilir. Birde ekerken yan dalları evimin bahçesine doğru döndürdüm. Yani ağaçlar büyünce bir kambur gibi bahçeme doğru olacak. Yüzeysel köklü bitkileri ağaç altlarına ekerim diye düşünüyorum. Genede dediğiniz gib baş edemezsem taşınacak ağaçlar mecburen.

canannuman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön