View Single Post
Eski 27-12-2011, 17:58   #102
envor
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cemaleddin Mesajı Göster
Ellerime doğduğu için yaşını da biliyorum, en alttaki sürgünü vermesi için iki senede ona dil döktüğümüde biliyorum. Yani sizin anlayacağınız bu palamut meşesini, palamuttan yetiştirdim. Benim ilk bonsaim...Ne yalan söyleyeyim yaprak küçültme çalışması hiç yapmadım. Ama önümüzdeki mevsim mutlaka yapacağım. Benim meşemin palamut meşesi olduğundan eminim. Çünkü palamutu aldığım ağacı tanıyoruirum. Sizinki farklı bir çiens olmalı. Palamut meşesinin en az 3, 3,5cm palamuyu olur, yapraklarıda tahmini 10-12cm boyundadır. Kolay gelsin...
Valla bravo diyorum, sayın Celaleddin, tohumdan yetiştirip büyütmek başlı başına bir kabiliyet.

Meşenin yapraklarını yarıdan kesince, yeni yaprak çıkması biraz gecikiyor, tamamını kestiğim dallarda daha hızlı ve gözle görülür şekilde küçülüyor. Önümüzde ki yıl iki defa yapacağım. Daha da küçülte bilirsem çok hoş gözükecek. Cüruf'u izmide dokuzeylül hastanesini Narlıdere tarafına doğru 200 metre geçtiğinizde sağ tarafta bir inşaat malzemeleri satan yerden alıyoruz, mevsel markası altında, bir çuvalı 8 tl. İşyeri sahibiyle konuştuğumda, tüm İzmirde ki fidanlıklara dağıttıklarını söylemişlerdi, Çiğli tarafına da mutlaka gönderiliyordur.

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön