View Single Post
Eski 19-03-2007, 02:40   #24
Amanita
Ağaç Dostu

Amanita's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Yalancı akasya-Robinia pseudo acacia, da zehirli bitkilerden, içeriğinde bulunan phytotoxalbumin ishal, bulantı, nabız ve solunum yavaşlaması, fazla dozda ölüme neden olur. Yapraklarında,filizlerinde kabuk altı dokuda yoğun olarak bulunur.
...
Tatula- Datura sp.***(çok zehirli),
...
Mor salkım-wisteria sp. içindeki wistarin maddesi, bütün parçaları zehirli.
...
Bunlar ilk anda hemen sayılanlar, gerçekten de çok çok dikkatli olunması gereken bir konu bu.
ahah daturayı zehirli olarak göstermişsiniz ama datura çok çeşitli keyif verici olarak kullanımları olan bir bitki, zehirli olmasa keyif vermezdi ama öldürecek kadar zehirli değil anladığım kadarı ile? tohumlarını çiğneyerek veya yapraklarını parçalayıp ısıttıktan sonra içenleri biliyorum, henüz ölen duymadım.

mor salkım ayrı bir konu, bir gün bunun çiçeğinde(sarmaşık olan, başka çeşidi varsa bilmiyorum, benim bahsettiğim sarmaşık olanı) bal varmış abi şeklinde gaza gelip salkımlardan avuç avuç yediğimi hatırlıyorum(1 sene kadar önceydi), biraz miğdemi ağrıtmış, başka etki göstermemişti, ve tadı berbattı , demek ki bütün parçaları, en azından çiçeği zehirli değil .

Amanita Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön