View Single Post
Eski 17-09-2011, 17:27   #455
eylems
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi burcinella Mesajı Göster
Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim sayın eylems. Bugün bir çiçekçiyle kavga etmem sonunda (çiçeğime kaldır at sen onu dedi de) sinirlenip eminönündeki çiçekçilere gittim. Ve eminönünden captan marka ilaç aldım. Satıcının kullanım önerisi 1,5 lt suya yarım çay kaşığı koy dedi bu ölçü uygun mu ayrıca çiçeği saksısından çıkarıptamı uygulamam daha iyi olur yoksa toprağınıda mı ilaçlamalıyım bunu bilmiyorum. :S Birde Orkideler için hazırlanmış bir toprak gördüm koçtaştan aldığımdan çok farklı sırf ağaç kabuklarından oluşuyordu. Onu da dayanamayıp aldım gayette ucuz bir şey 6 liraya aldım fotosunu da eklerim belki benim gibi arayan üyelere fikir olur. Ayrıca yosun sordum ama orkide için kullanılan yosun türünü bulamadım kökünü ona sararım daha iyi olur diye düşünmüştüm. Forumda çoğu kişi o tedaviyi de önermişte yosunu nasıl bulacağımı keşfedemedim daha o kadarına gerek var mı ben mi abartıyorum acaba...
Abartmıyorsunuz. orkide bir hastalık. Yosunu ebaydan alabilirsiniz. aldığınız saksı harcı uygundur yosun bulursanız dahada iyi olur. İlaçlamayı ise kovaya hazırlayacağınız ilaçlı karışıma orkidenizi saksısı ile daldırıp 3-5 dk bekletin bence kafidir. saksı dışında kalan göbek kısmına da ilacın gelmesini sağlayın.

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön