View Single Post
Eski 14-03-2007, 21:12   #11
kürşad
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
Ben zaten çok gerekmedikçe ağaçlarıma ilaç atmıyorum. Sadece diplerini taç genişliğinde çapalayıp, belleyip hayvan gübresi atıyorum. Bunu yapma sebebim ise bazı zamanlar, aralarında koyun, buzağı otlatmam. Eğer ağacıma ilaç atarsam alttaki otlarda ilaçlanır ve bunu istemiyorum. Ama ben ticari meyve üreticisi değilim. Ağacım her halükarda benim tüketebileceğimden fazla meyve verecek.

Fakat şunu merak ediyorum. Bazı zararlı böcekler bu topraklara ait değil. Dışardan gelmişler. Acaba bitkilerim bu zararlılara karşı direnç gösterebilir mi?
Böceklere karşı birşey yapabileceklerini sanmam.
Ancak yaprak bitlerine karşı uğur böceğinin biyolojik mücadele aracı olarak kullanılması sözkonusu. Bahçede cebime koyup evdeki akvaryuma getiririm demiştim, kaybetmişim. Yine birkaç tane toplayacağım
Bir de bir belgeselde izlemiştim. Tapyoka adı verilen bir yumru bitkiye musallat olan larvalarla mücadele ediyorlardı.
Larvalardan ölmüş olanları toplayıp hastalıktan öldüğünü bulmuşlar.
Bu larvaları da mikserle bulamaç haline getirip diğer canlı larvalara uygulamışlar ve onlar da ölmüş.
Daha sonra bunu sıvı hale getirip uçak ile uygulamaya başlamış ve başarılı olmuşlar.
Tabii larvanın hangi hastalıktan nasıl öldüğünü ve bunun insan sağlığına zararlı olup olmadığını hatırlayamıyorum.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön