View Single Post
Eski 13-06-2011, 00:01   #69
garlangufa
Ağaç Dostu

garlangufa's Avatar

Giriş Tarihi: 03-01-2011
Dün, yani Cumartesi günü sabah Kudret abi yi ziyaret ettim, biten besin eriyiklerimden almak ve birazda muhabbet için.
Bilgisayar başına ancak oturabildiğimden şimdi yazabiliyorum (Kudret abinin bitkileri gördükten sonra iyice gaza gelip benim balkona artık ciddi birşeyler kurmakla meşguldüm...)
Ben gittiğimde "sans43" abi ile sohbette idiler. Kudret abi nin "Sera bekcisi" nin beklediği bitkileri görünce tek kelimeyle " müthiş" dememek elde değil. Çok kısa sürede çok çok iyi gelişmiş, çok sağlıklı bitkilerdi. Birdahaki gidişimde artık bir nazar boncuğu şart oldu.
Name:  001.jpg
Views: 5820
Size:  57.2 KB

Sera bekcisinin en önemli özelliği EC yi sabit tutması. Bilindiği gibi hava sıcaklığındaki değişimler EC değerini etkiler, yani gündüz ile gece arasındaki (sera ortamı değil) ısı farklılıkları yüksek ise EC değerinde de değişmeler olur. Sanırım işte burada "sera bekcisi" büyük görev üstlenip EC yi istenen değerde tutuyor ve bu bitkiler de bukadar azıyor. Daha çok şey yazasım var ama yorgunluktan gözlerim kapanıyor...

NOT: Fotograf makinemdeki 8GB lik kart dolduğu için ancak 1 tane fotograf çekebildim, kusura bakmayın

garlangufa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön