View Single Post
Eski 12-06-2011, 21:09   #67
Sarıcan
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Bu arada Kudret Bey' e yaptığım espiriyi size aktarmayı unuttum. "Amatörler aç gözlü olurmuş." Kudret Bey' in amazon ormanlarına bir dahaki sene kökten budama yapmalı. Sistemdeki fide sayısının fazlalığı hakkında da görüş birliğine vardık ama içimizdeki en amatör ruhlu üye Kudret Bey olduğu için gelen fidelerin bir kısmını sisteme dikmeden çöpe atamadığı ya da verecek birini bulamadığı için bütün fideleri sisteme ekleyince birazda ondan sıkışmış. Aslında benim Kudret Bey' e önerim sera bekçisi ile tek kök bir domates ağacı yaptırmak. Benim domates ağacındaki Hyponica sistemine özel ilgim olduğu için sera bekçisinin bu iş için biçilmiş kaftan olduğunu düşünüyorum. Benim ortamım müsait olsa yapacağım tek çalışma bu olurdu. Fakat forumdan tanıdığım amatör ruhlu, fakat bu işten ekmek yemek isteyen küçük sera sahipleri profesyonel otomasyon firmalarına binlerce dolar para bayılamayacaklarına göre ayaklarına gelen bu fırsatı değerlendirsinler derim.

Örnek vermem gerekirse Sn. Todor' un bu sistemi çok dikkatli takip etmesini öneririm. Sezonluk su değişimi ile bu işi rahatlıkla götüreceğine inanıyorum. Hem su sarfiyatında hem de gübre sarfiyatında çok tasarruf edebileceğini umuyorum. Bu benim şahsi düşüncemdir, EC kontrolü ve sabit EC' nin bitkiye sağlayacağı olumlu faktörün dışında benim gözden kaçırdığım bir olumsuzluk varsa bu tecrübelerin paylaşılmasını ve tartışılmasını isterim. Tonlarca suyun peryodik olarak yarı yarıya boşaltılıp yerine yenisinin takviyesi yerine her an sistemden eksilen suyun şebekeden bir şamandra yardımıyla eklenmesi, yeni su ilavesi ile düşen EC' nin sera bekçisi tarafından A ve B stoklarından ayarlanan EC değerini sağlayana kadar ilave edilmesi, serada bu işi kontrol etmek için sarfedilen mesaiden kurtulmanın yanında drenaj suyu kaybını sezon sonuna kadar erteleyerek büyük su tasarrufu ve dolayısıyla gübre tasarrufu sağlayacaktır.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön