View Single Post
Eski 19-05-2011, 21:46   #384
Zeki Yağlı
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi trapezus Mesajı Göster
Merhaba Zeki Bey, ben 2 yıldır ağaç tohumu çimlendiriyorum. Hatta geçen yıl tohumdan yetiştirdiğim kahve fidanlarım hızla büyüyor.

Sizin resimli anlattığınız tohum çimlendirme yöntemlerinizi soluksuz okudum fakat aklıma takılan bir kaç nokta var, bu hususlar hakkında beni aydınlatırsanız sevinirim.

Şimdiden çok teşekkürler Zeki Bey,
Saygılarla,

Mustafa GÜMRÜKÇÜ
Mustafa Bey,

Sorularınızı aşağıda cevapladım:

1-Resimde saksıların ağızlarını streçliyorsunuz ve streçlenmiş bu saksıları cam kapaklı seranın içine koyuyorsunuz, peki tohum çimlenmek için oksijene ihtiyaç duymazmı? Tohum gerekli oksijeni nasıl sağlıyor?

Çimlenmek tohumların oksijene ihtiyacı yok.
Gerçek yapraklar çıktıktan sonra fotosentez, yani ışık yardımı ile hücre üretmek için karbon diokside ihtiyacı var.

2-Torfu 80 derecede fırınladığınızı söylüyorsunuz, bu fırınlama esnasında toprak, minerallerinden kayba uğramıyormu?

80 derecede minerallere bir şey olmaz:
Ayrıca çimlenme için minerale de ihtiyaç yok

3-Tohum çimlendirmek için üstten sulama yönteminin yanlış olduğunu, saksıların suya oturtulması durumunda kendiliğinden nemleneceğini yazmışsınız, Tohum hemen hemen en üstte bulunuyor saksıların boyuna göre değişkenlik göstermekle beraber ortalama 7-10 cm bir yüksekliğe kadar yeterli nemlenme olabiliyormu? Saksıyı ortalama kaç cm suya oturtmalıyız? Her tohumu çimlendirirken aynı yöntem uygulanabilirmi?

Tepsinin içine 1 cm derinliğinde su koyun kabınızı da onun içine. Nem yavaş yavaş torfun üst katmanlarına çıkar. Nem en üste çıkınca altındaki su kabını hemen alın. Eğer en üst kata nem çıkmadan altta su biterse ilave edin.

Ağaç tohumları büyük olur. Tohum mercimekten büyükse üstten çay kaşığı ile de sulayabilirsiniz

4-Son olarak, elimde salon çamı (araucaria excelsa) tohumları var ve bunları çimlendirmeyi düşünüyorum, bu tür hakkında çimlendirme konusunda bilginiz varmı?

Hayır yok. Hiç denemedim.

Zeki Yağlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön