View Single Post
Eski 05-05-2011, 16:06   #56
üzüm
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Sayın epsody,

Anlayabildiğim kadarıyla sebze diplerini çapalamaya karşısınız.

Bende çapalamadan kurtulmak isterim ama... Toprak yapısı, iklim nedeniyle ve suyu verimli kullanmak için bahçemde bitki diplerini çapalamak zorundayım. Belki 10-15 yıl sonra toprak yapısı uygun hale gelirse Masanobu Fukuoka'nın yaptığı gibi tembellik hakkımı kullanabilirim. Yine de 'uygun sebzeyi' yetiştirmek yerine ihtiyacım olanı yetiştireceğim için çapalama hep yaşantımda olacak gibi.

Bu mesajda kabaca bahçemde yaptığım uygulamadan bahsetmiştim. Genel olarak bahçemde bir tür malç var diyebilirim. Bazı sebzelere çapadan sonra malç uyguladığımı da bahsettim (zorunlu olmasam 1-2 sene daha uygulamam). Sebze bahçemin genelinde kullanmama sebebim ise çapalama, vs. sonucu toprağa karıştığında yaratacağı azot ihtiyacının karşılanmayacağı içindir.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster
...
yabancı ot tohumlarının baskılanarak toprağın besin maddelerininde sömrülmesini engeliyerek sizi fazladan ot çalışmalarından kurtaracaktır.
Yabanı otların bahçemde olması beni hiç rahatsız etmez aksine mutlu eder; bir sürü şey için de çözüm olur.
- Yabanı otları toprağa döndürdüğünüz sürece besin maddelerini "sömürmesi" söz konusu değildir.
- Yabani otların bir kısmı toprağın iyileşmesine yardımcı olur. (örneğin yabani hardal)
- Tuzak bitki olarak kullanılır.
- Toprağın yapısı veya besin durumu hakkında bilgi verebilir.

Düzenleyen üzüm : 05-05-2011 saat 20:17 Neden: ilave
üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön