View Single Post
Eski 14-04-2011, 22:03   #639
hsan72
Yeni Üye

hsan72's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sarıcan Mesajı Göster
Bu başlığı birinci sayfasından başlayarak tam olarak okumamışsınız anlaşılan. Bu başlıkta hiç kimseye makina alması tavsiye edilmemiştir. Tam tersine hayvancılıkla uğraşan tüm vatandaşlarımızın bu teknolojiyi yurdun her köşesinde kendi imkanları ile yapmaları için her türlü ipucu ve yardım verilmeye çalışılmıştır.

Kendi imkanları ile bu işi yapmak isteyen arkadaşlara (başta Sevgili Viskhy' e olamak üzere) her türlü destek ve motivasyon sağlanmaya çalışılmıştır.

Umudumuz ve beklentimiz daha bir çok arkadaşımızın bu işi kendi imkanları ile yapabilmesi.

Bu konuda amortisman analizi yapmak için önce yem maliyeti ne kadar ucuzluyor, buna karşılık süt veya et verimi ne kadar artıyor onu bilmek lazım. Elinizdeki maliyet analizlerini açıklarsanız bizimde ufkumuz açılır.
İlgilenenlere sunulur: İşte maliyet hebası:

Günde 70 kg arpa X 365 gün = 25550 kg yıllık arpa. X kilosu 0.6 TL = 15300 TL eder.
Şu anda bu makine 60 Bin TL ise 4 yıl da kendini amorti edebilir. Ama daha bitmedi!

Ben sılaj alsam günde her hayvana 15 kg versem X 50 inek = 750 kg eder günde. Bunu da 300 gün ile çarparsak (70X300) yıllık = 225 Tona ihtiyaç vardır. 225.000 kg X kilosu 0.13 TL = 29250 TL eder.
Kısaca 30Bin TL diyelim. Ben sadece sılaj verse idim yıllık 30Bin TL harcamam olurdu. Bunu yeşillendirilmiş arpa ile yaparsam 15 Bin TL harcayacağım. Tabi buna elektrik ve su masrafları dahil değil. Bunun için de yıllık en az 5 Bin TL gider diye düşünüyorum. Toplam 20 Bin TL eder.

Şimdi gelelim asıl hesap yapmaya:

sılaja verilen yıllık 30 Bin TL – yeşillendirilmiş arpaya verilen yıllık 20 Bin TL.
Aradaki fark : 10 Bin TL. Arpa Çimlendirme makinesi 60 Bin TL ise Bunu 6 senede amorti edersiniz.

Netice: Bu makinanın alınması mantıklı değildir. Makine üreticilerinin ayakları biraz daha yere değsin. Kazançlarını % 500 lerden, % 200 lere veya % 300 lere getirirlerse o zaman almak mantıklı olabilir. Bu çimlendirme makinalarını istediğiniz sanayi çarsısına gidin en fazla 25 Bin TL ye istediğiniz şekilde kurabilir veya kurdurabilirsiniz. Ve 50 büyükbaş hayvan bakarsınız.

Suyu temiz ve temizleyici, İslamı da nur kılan Allah her türlü övgü ve medhe müstehak ve layıktır.

hsan72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön