View Single Post
Eski 12-04-2011, 22:57   #312
Nuri Murvet
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serkanhoca Mesajı Göster
Sayın Nuri Murvet,
Antep fıstığı yetiştiriciliği bölümünde sormuştum (antep fıstıklarının içi boş) biraz da çevremde araştırınca antep fıstığı aşılanan çitlembik ağaçlarımın öncelikle budanması gerektiği bilgisini aldım, eğer sonuç budamadan sonra sonuç başarısız olursa dişi erkek ağaç sayısı üzerinde çalışma yapacağım.
Sizden ricam resimlerdeki ağaçlarımın nasıl budanacağı hakkında bana yardımcı olmanız.
Merhaba sayın serkanhoca

Ağaçlarınız meyve tutumunu yapıyor fakat içini dolduramıyor, bulunduğunuz bölge Antep fıstığı yetiştiriciliği için uygunmudur, Antep fıstığı meyvesi oluşumu için bölgenin iklim sıcaklığı, nemi ve mevsimin uzun sürmesi çok önemlidir.

Bizim bölgemizde bu meyveyi yetiştirmek iklim şartları nedeni ile mümkün değildir.

Eğer bölgeniz Antep fıstığı yetiştiriciliğine uygunsa, Çiklenbit ağacı üzerine yapılan Antep Fıstığı aşılaması alt anaç kuvvetli olduğundan aşıların kuvvetli olması için düzenli olarak budama yapılması gerekir.

Anaç olarak seçilen ağacın dal ve sürgünlerini budama ile baskı altına alınması gereklidir.

Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön