View Single Post
Eski 20-03-2011, 21:25   #610
aliosmankuresir
Ağaç Dostu

aliosmankuresir's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2010
sunni tohumlama vs vs desteklemeler var evet bunların bir çoğu zararı karşılamaya bazıları birlik oda üyeliklerine gitmekte durum sanıldığı gibi değil mesela halen küpeleme sistemi bir düzeni girmedi kim yapacak diye hala şekil değiştirmekte. damızlık birliği ilçe tarım süt birliği arasında geziyor. ben bütün bu odalara kayıtlı yetiştiriciyim ama daha hiç küpeleme bedeli alamadım. birde ufak bir ayrıntı daha var ; sunni tohumlama desteği yerli tohum fiyatları civarı yani bizim kullandığımız tohum fşiyatları şu an 125- 280 tl civarı bize gelişi var + buna veteriner uygulaması eklediğinizde durum çok farklı boyutlara taşınıyor. desteklemeler sanıldığı gibi değil 1000 tl desteklemede bile 100 tl kesintiler oluyor. mesela benim 3 yıldır en az 20 adet buzağı oldu bunların hepsi sunni tohumlama ve tamamı bütün şartları taşıyordu fakat 7 adet buzağı desteği aldım. mesela bir tanesi var hala sinir oluyorum anne holstein baba holstein olması gerek fakat bizim veteriner simental tohumlandı göstermiş ve o buzağı destek alamadı. suni tohumlama desteği de sadece yerli tohum fiyatları verildiğini biliyorum hatta bir ara direkt parsyı veterinerle çıkarttılar fakat 6 ay filan gecikmeli ödedikleri için veterinerlerimiz çok zor durumda kalmışlardı.

YANİ KISACA HİÇBİRŞEY SANDIĞINIZ GİBİ DIŞARIDAN GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ DEĞİL.

aliosmankuresir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön