Konu: Cymbidium
View Single Post
Eski 19-02-2007, 12:37   #7
ardaezgi
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2007
Cymbidium Orkidenin Bakımı

Sayın Praecox,

Yaklaşık 80 cm boyunda ve bol çiçekli 5 günlük bir Cymbidiumum var.Ona en iyi şekilde bakmak ve bu güzel haliyle yaşatmak istiyorum.Phalaenopsislerin bakımı hakkında çok fazla bilgi var ama bu türle ilgili fazla bilgi bulamadım.Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda evimde uygun bir yer olmadığı için(birde hep gözümün önünde olsun diye) işyerime getirdim ve cam kenarına yerleştirdim. Işık direk tepeden değil hafif eğik geliyor, ama sadece çok az sabah güneşi alıyor.Sıcaklık 15-18 derece ve nemlenmesi için gündüzleri odayı havalandırıyorum,ayrıca kaloriferin üstünde su bırakıyorum.Benim birkaç sorum var. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Phalaenopsis türünün bakımı için söyledikleriniz diğer türler içinde geçerli mi? Yani sulama,toprak ve kesimleri buna göre yapılabilir mi?Geniş bir saksısı var ancak içi görünür değil değiştirmek gerekir mi?Bahsedilen gübreler hakkında hiçbir bilgim yok, bu yüzden bu gübreleri çiçekçilerden **** fidanlıklardan temin etmek mümkün müdür?Birde söylediğiniz gibi bir kere dinlenmiş memba suyu verdim,yapraklarına değdirmemek için tabağına döktüm ama şimdi saksının üst tarafı kuru tabağında ise hala su var. Çiçeğimin su ihtiyacı olup olmadığını en sağlıklı nasıl anlarım?Bu arada İstanbul'un kuzey kesiminde(Sarıyer) bulunuyorum ve odamın penceresi maalesef kuzeydoğu tarafına bakıyor.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.Saygılarımla!

ardaezgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön