View Single Post
Eski 06-03-2011, 20:25   #55
alihallac
Yeni Üye

alihallac's Avatar

Giriş Tarihi: 08-06-2009
Nilgün Hanımın toplantısına katılma olanağım olmadı.Ama bu güzel ve yararlı çalışmaları için teşekkür ediyorum.Yaklaşık 50 yıllık üzüm bağını meyve bahçesine çevirdim.Japon eriği ektim.Tarımda zehir kullanımına kesinlikle karşıyım.Bahçemde zehir kullanmıyorum.Ağaçlarım bu yıl 3.yaşına giriyor.Bahçenin bir kenarı tamamen orman.Hem bitki hem de böcek popülasyonu fazla.Bahçeye göztaşı ve sulu kükürt kullanıyorum.Gübre olarak artık kümes ve ahır gübresi kullanıyorum.Mİne hanımın bilgilerinden,Meyvelitepe'nin deneyimlerinden,Emre Kitiş'in araştırmalarından çok yararlanıyorum.Tarımın doğal döngü gerçekleştirilerek doğal yoldan kurtulacağına inanıyorum.Geçen yıl bahçemde çok sayıda bal arısı,bambus arısı,uğur böceği ve peygamber devesi görmüştüm.Çok sevindim.Bol sayıda çekirge,kertelkele,vs.canlı var.TÜm yıl boyunca bahçeye zararlı böcek gelemedi.Bazı ağaçlardaki yaprak bitleri tümüne yayılmadan yok olup gittiler.Ancak güze doğru pisilia denilen (ya da benim öyle bildiğim) gövde bitleri musallat oldu.Arap sabunu ile popülasyonu azaltmaya çalıştım.Başarılı olamadım.Ama bu bitler ağaçların %5-%15 etkilediler.Bunları temizleyen yararlı böceklerin de olduğuna ancak sayılarının yeterli olmadığına inanıyorum.Bu yıl organik sertifikası almak için de girişimlere başladım.
Nilgün Hanım'dan bilgi ve deneyimlerini bizimle paylaşarak ,zararları böcekleri yok eden özellikle uğur böceği gibi böceklerin ruhsatlı satıldığı yerler konusunda yardımcı olmasını rica ediyorum.Benim gibi tarımda doal döngüye inanan üyelerin de bilgilerini paylaşmasını bekliyorum.

alihallac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön