View Single Post
Eski 13-02-2011, 22:22   #16
Kasif
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agozce Mesajı Göster
Badem daha karlı.O kadar çok ceviz bahçesi yapıldı ki, bir kaç yıl sonra ceviz çok ucuzlayacak. Bademin saklama süresi 10 yıla kadar çıkıyor. Cevizin ise bir yıl. Yani badem fiyatı ucuz ise satmassanız, bayatlamadan kalabilir..(Bizim ceviz bahçemiz var.)
Merhabalar,

Nacizane bu konuda fikrimi aktaracağım. Öncelikle tarımsal üretimin hiç bir zaman önemini yitirmeyeceği konusunda hepimiz hemfikir olsak gerek. Zaman ve teknoloji çokça ilerlese de, insanlar giymekten ve yemekten hiç vaz geçemeyecekler herhalde. Yani birileri bir yerlerde bir şeyler üretecek ve birileri de bir yerlerde bir şeyler tüketecek.

Kendimi düşünüyorum, sanırım bundan yirmi yıl sonra da ceviz ya da badem yemekten vaz geçmeyeceğim. Belki tüketim şeklim ve miktar değişecek ancak yine tüketeceğim. Tıpkı diğer insanlar gibi. Eğer zamanla tüketici toplumun tüketim alışkanlıklarının ve ekonomik koşulların (fiyat gibi) değişebileceğini öngörebiliyorsak (örneğin: "O kadar çok ceviz bahçesi yapıldı ki, bir kaç yıl sonra ceviz çok ucuzlayacak." gibi) O zaman üreticilerin de üretim ve pazarlama alışkanlıklarını değiştirmesi karlılığı sürdürmek için yetecektir. Aşağıdaki paragrafla biraz daha netleşecek sanki...

Okuduğum bir rapora göre, güzel ülkemizde yetiştirilen badem ve ceviz miktarının tüm AB ile kıyaslaması şöyle:
Türkiye AB'de üretilen bademin % 4'ü kadar cevizin ise % 118'i kadar üretiyor. Bu bilgi pek çok biçimde yorumlanabilir. Bir yorum şöyle olabilir: AB ülkelerinde badem çok tüketildiği için çok da üretiliyor. Ancak yukarıdaki bilgiye ülkemizde tüketilen bademin çoğunun ithal edildiği bilgisini eklersek fikrimiz doğrudan Türkiye'de yeterli badem tarımı yapılmıyor diye değişecektir. Buna bir de Teksas bademi kavramı ve internetten çoğumuzun gördüğü Amerikadaki o meşhur ve dev badem bahçeleri bilgisini de eklersek eğer benim fikrim şöyle şekilleniyor: AB ülkeleri de Türkiye gibi yeterli badem yetiştiremiyor...

Bu tezler böyle uzar gider arkadaşlar... Asıl anlatmaya çalıştığım şey, bu piyasanın gelecekte nasıl olacağı tümüyle bizim algımıza bağlıdır. Eğer biz pazarda gördüğümüz kiloya 2 TL kabuklu badem fiyatını kabullenir ve "badem çok ucuzladı artık ancak bu kadara satılabilir" diye algılarsak ya ürünümüzü değerinin altına veririz veya üretmekten vazgeçeriz. Ancak biz bu fiyatı kabullenmez ve pazarlama alışkanlığımızı değiştirmeye zorlarsak kendimizi yeni yollar bulabiliriz.

Bu yollar neler olabilir? Bir kaç üretici bir araya gelerek paketleme tesisi kurabilir ve daha kaliteli sunarak ürünümüzün değerini arttırırız. İhracat yollarını zorlayabilir veya mevcut ihracatımızı yeni bölgeler ve pazarlarla destekleyebiliriz. Ürünümüzle ilgili arge çalışmalarını destekleyip ürünümüzün yeni yararlarını ortaya çıkarıp talebi arttırırız. Ürünümüzü girdi olarak kullanıp yeni ürünler üretme çabalarını arttırırız...

Uzunca oldu, üzgünüm arkadaşlar. Biz üretelim, cennet vatanımızın değerlerine biraz daha değer katalım. Bu Amerikalıların kolları üç tane değil ya! Onların da iki kolu iki bacağı var. Biz neden geride kalıyoruz, adamlar binlerce dönümlük kapama bahçeler yapıyorlar, bizler de yapabiliriz...

Sevgiler...

Kasif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön