View Single Post
Eski 26-01-2011, 21:41   #127
Nuri Murvet
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eser İlhan Mesajı Göster
Nuri Bey, armut ağacım yok ama merak ettim, meyve gözü ne demek (meyve oluşacak noktalar olduğunu tahmin ediyorum ama bunun ayrımını nasıl yapıyorsunuz) Her meyve ağacında yaklaşık aynı prensiplerle mi budama yapılır, yoksa ağaca göre farklı uygulamalar mı var? Yukardaki resme baktığımda kesilmiş sürgün uçları görüyorum. Benim süs kirazımın bol çiçek açması için sürgün uçlarını almamı önermiştiniz. Meyve çiçekten oluştuğuna göre bu armut ağacında da yapılan temelde aynı iş midir?
Merhaba sayın Eser İlhan

Kısaca anlatmak gerekirse: Meyva gözü, çiçek açabilme kabileyetinde olan sürgün ucudur, bu oluşum meyva ağacının cins ve türüne göre değişir.

Bazı cins ve türlerde ilk yıl ki sürgünlerde bazı cins ve türlerde 2-3 yaşındaki dal ve gövde üzerinde oluşan çiçek açma kabiliyetinde olan sürgün uçlarıdır.

Meyve ve yaprak gözleri nasıl anlaşılır : Meyva sürgün uçlarının yapısı bombeli yuvarlak yapıdadır, yaprak, obur dallar veya lider sürgün uçları sivri olur.

Bu oluşumu bazı meyva ağaçları göstermez, fakat dal yapısında o dalın meyva sürgünü vereceği tecrubeli ve dikkatli izleyen gözler görür ve bu dal budamalarını dikkatle budamasını yapar.

Budama yaparken, budama yapılan ağacı çok iyi tanımak gerekir.

Sizin değindiğiniz uç kesme olayı : Budama yapan ve budanan ağaç ile yapılan diyologtur.

Bunu konuyu masal gibi anlatmak istiyorum:

Ağaç diyor ki, ben yeni sürgün vererek büyümek istiyorum, budama yapan diyor ki, enerjini boşa harcama gel seninle anlaşalım meyvanı yukarda yapıp yorulacağına bak hemen göz ününde yap, hem sende yorulma o enerjini meyvaya harca yakın ve sağlıklı meyveler verirsin, tabii ağaç ısrarla iç güdüsel olarak hamle yapar.

Budama yapan ehil kişi son noktayı koyar, meyva uzaklarda değil göz önünde sağlıklı ve gürbüz olur.

Her meyva ağacının budama prensibi ayrıdır, bu budamanın çevre koşulları ile alakası çoktur.

Rüzgar ve ışıkta budamada önemli rol oynar.

Budama yapılırken bu faktörler muhakkak budamacı tarafından hesap edilmesi gerekir.

Sizinde Süs Kirazı ile olan diyoloğunuz aynı meyva ağacı budaması gibidir, siz meyva değil bol çiçek istiyorsunuz.

Budamacı sizsiniz son sözü siz söylersiniz..

Herhalde konuyu sıkıcı olmadan, bir diyologla anlatabilmişimdir. ?

Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön