View Single Post
Eski 04-01-2011, 17:04   #1
uzman16
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Tereyağı Yapımı

Son zamanlarda okuduklarımdan, duyduklarımdan etkilenip tekrar evde yoğurt yapmaya karar verdim. Geçen hafta 2 kilo sütten yoğurt mayaladım. Biraz sulu olsa da katkısız olduğunu bilmek bile yeterli. Lezzeti güzel oldu. Sütün üzerinde bir parmak kalınlığından fazla kaymak oldu. Bu kaymağı hemen tüketmeyeceğimiz için kavanozla dondurucuya koydum. Aklıma tereyağ yapmak geldi. Arkadaşlara sordum değişik uygulamalardan bahsettiler. Sütün kaymağından değil de yoğurdun kaymağından tereyağ yaparsam daha doğru olacağını, ancak kaymağı (yayık olmadığı için ya da ev tipi elektrikli yayıklar varmış ondan da olmadığı için ) cam kavanoz gibi bir kaba koyup sürekli sallamam gerektiğini, bununda yorucu ve zor olduğunu söylediler.

Haftada 2 kilo yoğurt mayalarsam, 2 kilo yoğurdun kaymağını her hafta biriktirirsem, 10 kilo kadar yoğurt kaymağından 100 gr. kadar tereyağ yapabilirmişim. Cam kavanozlara yoğurt kaymaklarını biriktirip dondurucuda saklayacak, yeterli miktara ulaşınca hepsini dondurucudan çıkaracakmışım.

Yoğurt kaymakları dondurucudan çıkartılıp çözülünce kavanoza soğuk su eklenip çalkalanacak ve tereyağ elde edilecekmiş.

İstenirse tuzlanıp uzun süre saklanabilirmiş.

Ben şu an yoğurt kaymağı biriktirme aşamasındayım.

İnternette arama yaptığımda mikserle çırparak yapılan tereyağ ile de karşılaştım.

Evde tereyağ yapan arkadaşlar var mı? Nasıl yapılıyor?
Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön