View Single Post
Eski 01-12-2010, 22:40   #15
yarenimex
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ferata Mesajı Göster
selam arkadaşlar öncelikle verdiğiniz bilgiler için şimdiden çok teşekkür eder işlerinizde başarılar ve kolaylıklar dilerim.yaranimex beye bir sorum olacaktı,bende kütahyada büyükbaşhayvan çiftliği kurmayı planlıyorum,öncelikli hedefim süt sağmaktan ziyade yavru almayı planlıyorum,malum ne kadar yem o kadar süt alıyorsunuz buda maliyeti arttıyor,o yüzden sütten ziyade yavru hesabı yapıyorum bu durumda hangi ırk damızlık hayvanı seçmeliyim sizce
Sayın arkadaşım, ister et ırkları ister süt ırklarıyla çalışın hepsinden yavru alırsınız.Ancak yavru almaktan amacınız nedir yani kasaplık besi hayvanı mı üretmek istiyorsunuz yoksa damızlık düve mi yetiştirmek istiyorsunuz ? Seçeceğiniz ırkları bu soruların cevaplarına göre belirleyebilirsiniz. Yani kasaplık besi hayvanı yetiştirmek istiyorsanız etçi ırklar simmental,angus veya Montofon ırklarından seçim yapabilirsiniz.Damızlık düve yetiştiriciliği yapacağım diyorsanız sütçü ırklardan en belli başlısı ve yaygın olanı Holştayn'dır.Melez olmayan Simmental ve montofonlar ise her iki amaca da hizmet edebilirler..Seçim sizin...

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön