View Single Post
Eski 26-10-2010, 23:37   #6
cihan_as
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2006
Bir gün önceden sulama yaptığınızda toprağı çapalaman gerekiyor, tırmıkla düzeltiyorsun bu arada fazla sulamışsan tırmıkla düzeltme sırasında çamurlaşma olmaması gerekiyor toprak dağılması tavında olmalı.
Bamya tohumları kaliteli olsalarda topraktan kaynaklanan durumlarda çimlenmiyor emeğiniz boşa gidiyor.
Erken aylarda mart ayında ektiğiniz tohumlar çimlenmezse tekrar ekim yapma şansınız oluyor, ben öyle yapıyorum bu sene 2 sefer tohum ekmek zorunda kaldım.
Benim yetiştirdiğim bamya evin ihtiyacını karşılıyor. 1 metre eninde 50 metre uzunlukta, çift sıra 4 ad ektiğimde(toplam 200 metrekare)iki günde bir topluyorum 1 kg alıyoyorum çok verimli olursa 3kg buluyor. Dönüm hesabı konusunda bilgim yok.
Ben ticari amaçla bamya yetiştirmediğimden ilaç gübre kullanmıyorum toprak yeterince sürülmüyor çapa makinesıyla derin toprağı işlemediği için verim az oluyor.

Bamya ile ilgili benim vermiş olduğum bilgiler eksik veya yanlış olabilir yanliş bilgilendirdiysem tercübeli arkadaşlar düzeltebilirler doğrusunu hep birlikte ögrenmiş oluruz.

cihan_as Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön