View Single Post
Eski 04-10-2010, 15:57   #49
hosseda
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Isınmak için tek kaynak şömine türü bir şeymi olmalıyı sorgulamaya başladım.

Aylar önce daha duvarlar başlamadan, su basman sırasında yerden ısınma ile alakalı araştırma yapmış, ancak daha sonra ona vaktin çok olduğunu anlayınca konuyu kenara kaldırmışdım. O günden bu güne evin kabasının bitmesinin dışında yapılan şey, taban grobetonu atılmadan evvel tesisatın ( kalorifer boruları dahil) döşenmesi ve sonrada üzerine taban betonunun atılması oldu. Yerden ısınmadan vazgeçtim ama elektrikli kalorifer sistemini araştırmam gerekiyor. Nasılsa banyo ve mutfak için sıcak su gereksinimi olacak ve buna en azından bir şohben alınacak, bu konudaki bütçeyi daha arttırıp, bir kaç panel radyatör ve elektrikli bir kombi ile hem ısınmayı hemde sıcak su ihtiyacımızı karşılamak da akıllıca olacak diye düşünmekteyim. Evin tesisatının yapımında ileride güneş enerjisi kurduracak olursam eve girişler için gerekli uçlar yapıldı ve taş duvarın dışında kör tapa ile beklemede. Evin konumu bu enerji kaynağı için anlatılamayacak ölçüde uygun. Bir gün olur belkide o seçenekden de yararlanma imkanım olabilir.

Bu durumda şömine yapılırsa sadece çok soğuklarda destek için ve de tabii keyfen yakılacaktır.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön