View Single Post
Eski 22-01-2007, 22:56   #7
denizakvaryumu
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turunç Mesajı Göster
Sana katılmıyorum sevgili Denizakvaryumu. Bitkilerin çoğu gece ve gündüz arası bir miktar ısı farkı olsun isterler. Limonun en çok yetiştiği bölge olan Adana' da sıcaklık bu şekilde. Ortalama 16 derecelik gece-gündüz farkı var. Bu konuda dikkatli olmamız gereken husus; gece sıfır derecenin altına düşerse, limonların zarar göreceğidir. Bence gündüz güneş alması ve hava akımından faydalanması için dışarı çıkarmalı, gece içeri almalıyız. Ev içinde limon tecrübem olmadığını da bildireyim neme lazım Sevgiler..

Evet,haklısın...fakat aradaki fark şu;Bahçede citrusların kökleri derinde,salon bitkileri ise saksıda hapsolmuş durumda,yani saksılı bitkiler her yönüyle çok daha hassas oluyor...

Tabi bitkiden bitkiye de bu durum değişiyor...Örneğin benim Calamondin bu durumdan hiç etkilenmedi,limonella nerdeyse tüm yapraklarını döktü,diğer limonum yaprakların yarısını döktü...

Benim tüm bu olaylardan çıkardığım formül şu:

1-Citrus cinsi ağacınız salonda yerini sevdiyse yaz-kış yerini değiştirmeyin.

2-Salonu sevmeyen citruslar için deneme yanılma yöntemi ile en iyi gelgit zamanlarını ayarlayın...örneğin Ankara için 6 ay balkonda 6 ay salonda olabilir.

.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön