View Single Post
Eski 23-07-2010, 11:59   #16
beyzagıda
Ağaç Dostu

beyzagıda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2009
sayın karavan

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karavan Mesajı Göster
Merhaba,
Yazıma cevap verme nezaketinde bulunduğunuz için teşekkür ederim.

Benim problemim köylünün geçimini nasıl sağlıyacağı değil.
Öncelikle bunu ayırdedebilmiş olmanızı dilerdim.

Ağaçların alt dallarında keçilerin ulaşabileceği yükseklikte yiyecek birşey kalmadığı için keçi çobanları ellerinde tara ile dolaşır ve hayvanlarının yem ihtiyacını karşılıyabilmek için üst dalları hatta küçük ağaçların tüm üst gövdesini keserek hayvanların önüne indirirler.

Sanıyorum sizin kastedtiğiniz ormana değer verme vesahip çıkma konusu bu.
Özür dilerim demek adamlar ormana bu şekilde budama yaparak iyileştirme yapıyorlar.
Sizin "Ormana sahip çıkıyorlardan" kastınız sanırım bu.
Lütfen bunu benim bilgisizliğime verin.
Özür diliyorum.
sayın karavan bahsettiginiz zarar yine insanın dogaya verdigi zarardır siz en iyisi bu şahsı ormanda keçi otlatıyor diye degilde ormana zarar veriyor diye şikayet edin!bu şahsın yaptıgı olaydan yola çıkarak tüm keçi çobanlarıda aynı kıyımı yapıyor demek yanlış olur orman yangınlarının yüzde 85 gibi bir oranı piknik için ormana giden piknikçilerin dikkatsizliginden çımakta bizzat ormanı ateşlemiyorlar ama bıraktıkları çöplerin güneşle temasından yangına sebebiyet veriyorlar şimdi bizde diyebilirmiyiz piknik yasak olsun kimse piknige gitmesin! Tabiattaki mükemmel döndü kendi başına bırakılıp dışarıdan müdahale olmadıgı sürece her şeyiyle mükemmel bir işleyişe sahip ama ne zaman insanoglu bu işleyişe müdahale ettiyse her şeyin düzeni alt üst olup müdahale edilen canlının sadece kendisine degil diger döngüdeki canlılarada zararı olmuştur adeta dama taşı gibi birisini devirdiginizde digerlerinide devirmiş olacagınız gibi yılanların neslini bitiriseniz her yeri fareler basar !!!!!!!!!!!!!

beyzagıda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön