View Single Post
Eski 01-07-2010, 23:06   #10
yarenimex
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emekl Mesajı Göster
TEŞEKKÜR EDERİM ,doğru düşünce ,doğru zamanlama sizleri başarıya götürmüş...ÖZELLIKLE TEPE BUDAMASI ılk yıllarda yapılması (önerilenin aksine) doğru değil düşüncesindeyim. bıtkıyı; hele hele bu bir ağaççık ise, ılk ıkı yıl TEPE BUDAMASINDAN kaçınılmalıdır.( yeni üyesi olduğum ancak dün aktıf uye olduğum burada tepe budamasını bazıları 30-40 cm.lerden, bazıları 70-80 cm lerden **** 1,00m. lerden öneriyorlar). bence yanlış bırakın ağaçcık kendi gelişimini tabii olarak yapıp , 1-2 yılda HABİTÜS' ünü tamamlasın... DİP SÜRGÜNLERİNİ ( ki bız onlara halk dılınde PİÇ deriz) almanız çok doğrudur...selamlarımı sunar,başarılar dılerim..........
Tepe budaması konusunda kesinlikle size katılıyorum sayın emekli.. Tepe budaması yapmadan da yan dal veriyorlar. Benim gojilerimde 30 cm kadar olanlarda yan dallanma başladı. Hatta 15 cm'inde bile var bir tane. Yan dal vermeden uzayıp gitmesi yeterli güneş ışığı almamasından sanıyorum. Tam gün günışığı alanlar daha çabuk odunsu yapıya ulaşıyorlar ve yan dal çıkarmaya başlıyorlar.

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön