View Single Post
Eski 14-01-2007, 02:55   #61
Karga
n/a

Giriş Tarihi: 08-08-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turunç Mesajı Göster
Bu arkadaşımızın şahsi fikridir ve ne beni ne de bonsaiye meraklı kimseyi bağlamaz. Bu sebeple tartışılacak birşey yoktur. Kafeste kuş. akvaryumda balık, hatta saksıda çiçek veya ağaç nasıl yetiştirilirse... Teşekkür ederim. Saygılar hepinize...
Sayın Turunç,

Alıntıladığım yazınızdaki koyu renkli kısma katılmadığımı belirtmek isterim.

Akvaristlikte ( akvaryum sevdalısı ) F0 denilen bir kavram vardır. F0, bir balığın vahşi, yani doğandan yakalanmışı demektir. Bizim beslediğim bir çok balık, balık çiftliği kökenlidir. Hatta, uzak doğudaki bir çok çiftlik, toprağa açılmış çukurlar içerisinde balık yetiştirip, satarlar.

Akvaristler arasında da, F0 ve çiftlik / akvaryum kökenli balık beslenmesi tartışması zaman zaman yapılmaktadır.

Girizgahı biraz uzun tuttuğumun farkındayım. Sadede gelirsek;

Balıkları fanusta beslersek, bu dediğinize katılırım. Lakin, gerekli şartları sağladıktan sonra, yazdıklarınız muallakta kalır. Bilinçli akvaristlikler balıklar için en uygun ortamı hazırlamak için, büyük bir emek sarf ederler.

Fanusta balık beslemeyi tam olarak karşılamasa da; vahşi ( F0 ) bir balığı alıp, akvaryumda beslemeye çalışırsak, yine dediğinize kısmen katılırım.

Bonsai ile akvaryumda balık beslemeyi karşılaştırmak çok iyi olmaz. Aslında karşılaştırabiliriz; lakin, gereksiz tartışmalara yol açabiliriz. Bundan mütevellit, bu konuya girmek istemiyorum.

İSAK forumunda yakın zamanda açılmış bir başlıkta bu konu az - çok tartışılmıştı:

http://www.akvaryumkulubu.org/vbulle...ad.php?t=50827

İSAK forumlarında daha bu başlık gibi bir çok başlık var.

Maksadım tartışmak değil. Yanlış anlamamanızı rica ederim.

Saygılarımla...

------------------------------------------

Dergi hakkında fikirlerim ise:

Dergiyi - kısmen - okudum. Lakin, bütün yazıları okuduğumu söyleyemem. İlk izlenimim, güzel.

Sürekli yayınları takip ettiğim söylenemez. Lakin, bu dergiyi takip edecekmişim gibi bir his var içimde.

Nice sayılara...

Saygılarımla...

Karga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön