View Single Post
Eski 13-03-2010, 09:47   #79
ozdenarda
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi balbay Mesajı Göster
Bulunduğum yerlerde bir tek çintar ı teşhis etmeyi ve toplamayı öğrenebildim. Gezip dolaşırken en az 10 çeşit daha mantara rastlıyorum ama bir türlü cesaret edip elimi bile süremiyorum. Halbuki yerel pazarda bazen rastladığım mantarların toplandığına ve satıldığına da şahit oluyorum. Acaba mantarı zehirli ya da zehirsiz olarak ayırt edebilecek bir makina ya da sitem geliştirilmesi mümkün değilmidir? Mantarı zehirli hale getiren hep aynı etkin maddemi yoksa mantara göre değişirmi? Önünden geçip de yenebileceği halde toplayıp yiyemediğim bu güzelliklere deli oluyorum. Bir canlı ya ( labaratuar fareleri-kedi-köpek gibi)yedirip zehirli olup olmadığını test etmek de çok ahlaksızca geliyor(Fransa-İtalya da çok uygulanan bir yöntem). Ne yapılabilir acaba.
Doğal ortamda yetişen mantarlar yıllar boyu hiç zehirli olmayan bir tür birden değişime uğrayıp zehirli olabilir .Bu yaşam biçimi çok kolay değişime uğrayabilir .Frasa da uygulanan yöntemde insanlık dışı bir yöntem kabul edilemez .Siz kontrollü ortamlarda yetişenlerden yemeye devam edin .

ozdenarda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön