View Single Post
Eski 03-03-2010, 09:20   #70
ercinsahin
Yeni Üye

ercinsahin's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Herkese merhabalar arkadaşlar. Bahar geliyor rehavete son verelim artık. Aylardır hareket olmamış konumuzda.

Geçen yıl yaptığımız yazışmalar neticesinde karaçam tohumları topluyorum şimdilerde. Açılmamış kozalakları alıyorum ağaçlardan ve ev ortamında açılmalarını bekliyorum. Dün akşam 3 kozalaktan 8 tane tohum aldım. Tohumlar koyu renkli, siyaha yakın. Açık renkli olanları kullanmadım, onların içi boş çıkıyor. Hemen heyecanla torf dolu bir saksıya ektim onları. İnşallah çıkarlar.

Hafta sonu Çubuk Barajına çıkıp oradaki çam ağaçlarından da kozalak toplamayı düşünüyorum. Yeterince tohum elde edersem torf kullanarak viyol içine ekmeyi düşünüyorum. Tohumlar çıkarsa bir sene viyol içinde büyüyecekler. Yeterince büyüdükleri zaman daha büyük kapların içine alacağım.

Elbette tecrübe ve önerilerinizden yararlanmayı da istiyorum, onun için lütfen bana katkıda bulunun.

Bu arada, geçen sene cami bahçesine diktiğimiz ağaçlarda şimdilik bir sıkıntı görünmüyor. Havaların ısınmasıyla yeni sürgünler vermeye başlayacaklardır değil mi? Tutup tutmadıkları o zaman mı belli olur?

ercinsahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön