View Single Post
Eski 01-03-2010, 13:08   #462
alevefe
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2010
tamamen acemi

arkadaşlar öncelikle hepinize iyi günler ve bol cikcikli haftalar dilerim. Dün öğrencilerimden birinin evinde ders sonrası saolsunlar muhabbet kuşlarının ne kadar gürültücü olduklarından şikayet ediyorlardı ve geri vermek istediklerini anlattılar. Ben de hayvan delisi olarak geri vermeyin bana verin dedim. Anlaştık ve dün bu iki sarı canavarı alıp eve getirdim. Dişisi kendisinden sanırım biraz daha yaşlıca. Bana göre sadece arada bir yüksek sesle birbirlerine sanki haşin öpücükler veriyor gibiler. Ancak bugün kafes kapaklarını açtım, sanki evi tanımaları için uçmaları mantıklı olur dedim. Ama çıkmadılar, eski sahibi zaten dişinin şimdiye kadar hiç uçmadığını belirtmişti. Baktım çıkmıyorlar, elimi gagalarlar diye, eldiven giyip gayet dikkatlice hiç olmazsa birini kafesten çıkarmaya yeltendim ama ne mümkün, 2 dakika kadar gerek konuşarak gerek yakalamaya çalıştım ama olmadı. Çok huzursuzlandılar ve ben de kendimi internette buldum. Ötüyorlar, öpüşüyorlar, yemlerini yiyip, elma, havuç ve yeşillik kemiriyorlar. Bir de gaga taşı aldım iyisi yokmuş, ama hiç yoktan iyidir dedim. Kendilerini kaşıyorlar mı bilmiyorum ama sanki temizleniyorlar, tüyleriyle ara ara oynuyorlar. Pire tehlikesi var mıdır? Çiftleşsinler isterim ama 1 yıldır birlikteler şimdiye kadar olmamışsa bundan sonra olması mümkün mü? Eski sahipleri dişinin çok kızgın olduğunu bu nedenle yavrulamayacaklarını söyledi, ne kadar doğru bilmiyorum ama, kendime göre gidip başka daha genç bir dişi ile değiştirme yapmalı mıyım yoksa firijit kuşumla birlikte hayattan soğumuş erkek bırakayım böylece yaşasınlar mı? Çiftleşme için ne ile beslemem gerekir? Yuvayı hemen mi almalıyım yoksa sıralaması nedir bu işin? Bunu gerçekten başarabilmek istiyorum. Çünkü çok sevimliler? Keşke alışsalar kafeslerinden çıksalar, sağlıklı ve mutlu olduklarından emin olabilsem... Yol göstermek için bana detaylı bilgi verecek olan arkadaşların kuşları hiç acı çekmesin inşallah şimdiden teşekkürler, kuşlara selamlar!

alevefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön