View Single Post
Eski 23-02-2010, 22:42   #9
Halil Önen
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berduray Mesajı Göster
Ben de limon başlığına foto yükledim, benim ağacıma da bilen biri bakabilir mi lütfen...
şurada
Limon nasıl budanır?

Sevgili Berduray, bir bakalım sizin limona...

Taç verilmiş, yani 3 ya da 4 ana dal seçilmiş ve bu dalların yanlarında taşıyıcı dallar verilmiş.

İşte bu yanlış.

Limon, Mandalin, portakal vb. turunçgillere şekil budaması yapılmaz.

Bu (taç verme)diğer bir çok ağaç için geçerlidir.

Ağacınıza taç da yüksekte verilmiş. Ve taç bölgesi budanarak açılmış.
Bu da yalnış.
O bölge yaz sıcaklarından etkilenir. Kireç sürmelisiniz.

Ortada dik giden sürgünleri (obur dallar) tam dipten çıkarınız. Macun sürünüz. Kesici aletinizi de çamaşır suyunda yıkayın.

Eğer sürgünleri tam dipten kesmezseniz yani çıkıntı bırakırsanır o bölgede yeni sürgünler çıkar ve her yıl kesmek zorunda kalırsınız.
Ağacı ya da kalın dalı sertce sallayın birbirine çarpan ve sürtenleri kesiniz.

Yukarı giden sürgünleri bir karıştan kesiniz. Bakın bu yılın sürgününü görürsünüz. Ortasından kesiniz. Yukarıya bayrak gibi gitmesine izin vermeyin.

Limon vb. ağaçların ortasını açmayın. Zeytin gibi değil.

Limon ağacınız aynen şemşiye gibi olmalı. Etek dallar yere kadar uzanmalı. Mandalin gibi. Yere yakın etek dalların bu yılın sürgünlerinin ortasından kesiniz. Kuru dalları çıkarılır.
Limon sık budanmaz.

Genç sürgünlere ağırlık bağlayın.

Ağacın tam ortası kışın serin _biraz yanmış hayvan gübresi yayılmalı_ yazın da nemli olmalı. Yaz ayları akşamları su ile ıslatılmalı.

Yaprakta görülen hastalığın pek önemi yok. En azından ben (şimdilik) görmedim.

Ancak uckurutan hastalığı için EMaktif (tabii diğer sebzeler içinde) kullanılıyor. Ben deniyorum.

Hadi hayırlı olsun ilk meyveyi olmışsınız.

Sizinkisi MollaMemet mi?

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön