View Single Post
Eski 17-02-2010, 15:57   #105
Samoyed
Yeni Üye

Samoyed's Avatar

Giriş Tarihi: 17-02-2010
Ben İstanbul Samatya ve Kocamustafapaşa bölgelerinde (tarihi yerleşim birimleri) yeşillendirme / çevre düzenlemesi / park oluşturma adı altında mevcut bitki ve ağaçların sökülüp toprağın üzerinin beton ile kaplanması ve adet yerini bulsun diye arta kalan küçüçük alanların hazır filizlendirilmiş çim ile kaplanmasını kınıyorum. Üstelik bu alanlarda köpek gezdirmeye kalktığınızda "çim alanlara köpeklerin girmesi yasaktır" diye bir de bekçi koyuyorlar...
Bu nasıl bir anlayıştır? Üzerinde piknik yapılsın demiyorum ama çocuklar ve evcil hayvanların oynayabilecekleri yeşil alanlara ihtiyaç varken beton ile oturma alanları yapmak bir çeşit doğa katliamı olmuyor mu? Yeni düzenlemelerde park kenarlarına konmuş idman ve çocuk oyun alanları (mantar zemin üzerine demir/plastik oyun parkları) ve hemen yanlarına açılan "Kafe" lerle parklar büyük bir "Mc Donald's veya Burger King izlenimi vermektedir. Bu durumda o "Kafe" ler, parkların halkın vergileri ile düzenlendiği düşünülürse ihaleyi aldıklarında parkların tamamını satın almış ve özel bahçeleri haline mi getirmiş oluyorlar? Eğer öyleyse halk için yapıldığı söylenen bu yeşil alan / parklar kafelere peşkeş çekilmiş olmuyor mu? O parkları köpek gezdiren vergi mükellefleri kullanamaz mı ? (örnek: Hekimoğlu Alipaşa Parkı / Şehzade Cafe)
Ayrıca Ramazan Efendi Camii yanı Arabacı Beyazıt Parkı 1 yılda tam 3 kere sökülüp yeniden düzenlenerek "en kısa zamanda defalarca sökülüp yenilenen park" rekorunu elinde tutuyor galiba...(hala koca bir beton yığını) Belediyeler halkın vergilerini altyapı yerine bunlara tekrar tekrar harcarken neden kimse itiraz etmiyor? Neden yeşillendirme adına yapılan katliamlara dur denmiyor? Köpek sahipleri köpeklerini nerde gezdirecek? Neden her yapılana sorgusuz sualsiz katlanıyoruz???
Kusura bakmayın 1 derken 3 konu peşpeşe yazdım ama hepsi birbirine bağlı Bu ülkede insanlar şekil adına birbirine bağlı şeylere zarar verdiği sürece de olmaya devam edecek...

Samoyed Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön