View Single Post
Eski 14-01-2010, 21:30   #700
skaraca
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Sayın Asya-

Yazdıklarınızdan tam anlaşılmıyor ama yılbaşı çiçekleri yer değişikliğini, hele çiçeklenme döneminde hiç sevmiyor. Ben ilkbahardan itibaren kuzey taraftaki balkonda gölgede tuttuğum yılbaşı çiçeğini, üzeri tomurcuklandıktan ve bir kısım tomurcukları irileştikten sonra salona aldım. İrileşen tomurcuklar çiçeğe döndü ancak küçük olan tomurcuklar büyümeyi durdurdu ve sonrasında kuruyarak düştü. Eğer sizde yer değişikliği yapmış iseniz çiçeklerin dökülmesi o nedenle olabilir.

Difenbahyaya yılbaşı çiçeği aşıma gelince... İkinci aşıda herhangi bir gelişme yok ise de olumsuz bir durumda yok. Kendi gövdesinde imiş gibi sağlıklı bir şekilde duruyor. İlk yaptığım aşıya gelince (1233 nolu mesaj ilk fotoğraf), yılbaşı çiçeğinin uç kısmından yaklaşık 1 cm kadar difenbahya gövdesine girecek şekilde aşı yapmıştım. 9 Ocak'ta işyerine gittiğimde, ilerde büyürse bu şekilde taşımaz diye düşünerek aşıyı çıkartıp, yeniden daha derin difenbahya gövdesine girecek şekilde aşıyı yenilemek istedim. Aşı tutmuş olduğundan zorda olsa yılbaşı çiçeğini difenbahyadan ayırdım. Difenbahya aşı yerini yeniden ıslak bölgeyi görecek şekilde kazıdım. Yılbaşı çiçeğini de daha uzun bir şekilde yüzeysel olarak kestikten sonra difenbahya gövdesine yerleştirdim. İl dışında olduğum için çarşamba günü Eskişehir'e döndüğümde aşı yapılan lobun buruşup kurumaya başladığını gördüm. İlk aşı tutmasına karşın ikinci aşıda başarısız oldum. Aşıyı bir kez daha çıkarttım ve büyümeyeceği için attım. Difenbahyadaki aşı yerini tekrar temizleyerek sulu bölgeye ulaştıktan sonra ana bitkiden aldığım, aşılanacak lobu güçlü ve ilkine göre daha kalın olan bir başka yılbaşı çiçeği çeliğini, ilk lobu yüzeysel olarak kesip, gövdede daha derine girecek şekilde yeniden aşıladım. Bugün akşama kadarki görüntüsünde bir olumsuzluk yoktu. Yarın fotoğraf makinesini işe götüreceğim ve fotoğrafını çekeceğim. Bir iki gün içinde yeni fotoğrafı yüklerim ve son durumu görmüş olursunuz.

skaraca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön