Konu: Amaryllis
View Single Post
Eski 19-12-2009, 11:49   #556
maki01
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Sayın Safranbolu78, teşekkür ediyorum uyarınız için.

3 günde iyice belirgenleşmiş, çiçeğe gebe bir tomurcuk bu ) Soğanından ayrı bir noktada yeni bir yaprak ucu belirmiş.

Sayın kgursan,

"Hippeastrum da çiçek, büyüme periyodu boyunca her 4 yaprakta bir devamlı olarark oluşur. Büyüme noktası her 4 yaprak çıkardıktan sonra çatlar ve çiçek primordiası oluşur. Üç tam scale den sonra 4. scale yarım olur ve çiçek tomurcuğu bunun dibinde oluşur."

Önce yaprak, sonra çiçek beklediğim için yaprak demiştim. 18-23 derece arası bir sıcaklıkla toprak ısıtılmasından söz ediliyor. Evim kaloriferli. Bu durumda peteklere yakın bir yerde olması uygun mudur?

Hem güneş ışığı hem de peteklerden faydalanma imkanım yok. Kalorifer peteklerinin bulunduğu bölge aydınlık ama direkt güneş ışığı almıyor.

İkinci soru ise güneş ışığı. İnternette yabancı sitelerden edindiğim bilgilere göre direkt güneş görmeyen ama aydınlık bir yerde gelişebileceği idi. Doğru mudur?

Tomurcuk olduğunu anlamamla birlikte bakımı ile ilgili sorular uçuşuyor kafamda.

Soğanlı bitkilerin potasyum ihtiyacı ile ilgili. Nerede okuduğumu hatırlamıyorum ama potasyum oranı yüksek NPK ile gübrelenmesi. Toprak harcını dere kumu, keçi gübresi, bahçe toprağı ve coopeat karışımıyla hazırlamıştım. 12-36-12, 20-20-20, 12-5-40 oranlarından oluşan kimyasal gübrelerim var. Bugüne kadar hiç kimyasal gübre vermedim.

Son soru
Potasyum oranı yüksek olandan vermeli miyim?

Son desem de gerçekten son bir soru daha Sulama rejimi ne olmalı?

Desteğiniz için şimdiden teşekkür ediyorum.

Bugün:

Name:  100_1665.jpg
Views: 1224
Size:  42.1 KB

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön