View Single Post
Eski 12-11-2009, 22:29   #1
therapido
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Sanal bir arsa üzerine, ortaklaşa ev yapımı denemesi

Merhaba,
Forumdaki bu yeni düzeni ile daha doğru iletişim kuracağımızı umuyorum. Yöneticilerimize bu konuda tekrar teşekkür etmek isterim.

Bir kısmınızın anlattıklarımdan hatırlayacağı, erken yaşta başarılı olamayan bir kaçışım olmuştu. Bu dönem sonunda tekrar şehre döndüm. Yaşadıklarımın beni rahat bırakmayacağı belli. Edindiğim deneyimler, araştırmalarım ve sizlerden öğrendiklerimle ufkum daha da açıldı. Elimde eski arsamın satışından gelen bir miktar paramda var. Şu an kesin olarak tekrar kaçma planım olmasada, o zamana çok hazırlıklı olmak istiyorum.

Bu yüzden istiyorum ki burada sanal bir arsa üzerine birlikte bir ev yapalım. Kaçışın felsefesinide ayrıca konuşuruz ama, seçilen coğrafya ve çevre için doğru malzeme seçiminden, maliyetlere kadar birlikte hesaplayalım. Bilenler paylaşsın, bilmeyenler önersin hepimiz için faydalı olacak bir birikim oluşturalım. Bu yolun sonunda, bütün oluşan bilgileri tek bir dosyada toparlayalım.
Eğer uygun görürseniz tabi.

Ben aklımdaki kıstasları belirtmek istiyorum. Her türlü tavsiyeye açığım.
Hayalimdeki arsa; Antalyanın batısından izmir'e kadar olan sahil şeridinde, denize yakın (keşke sıfır olabilse) mümkünse çok eğimli olmayan, medeniyete çok yakın olmayan, en azından sadece su ve yol altyapısı olan bir yer.

Bölgenin internetten bulduğum sıcaklık istatistikleri
Antalya için en yüksek 45, en düşük -4
İzmir için en yüksek 43, en düşük -5
Bildiğiniz gibi yöresel malzemede eski evlerde genellikle taş. Çatı eğimleri kar yükü söz konusu olmadığı için %30-33 makul fakat ben alan kazanmak için bunu biraz daha arttırmayı düşünüyorum.
Mimari projesini konuşmayı daha sonraya bırakarak,

Aklımdaki başlıkları sıralamaya başlayayım:
Mimari istekler (Oda, salon, banyo sayısı, kontrol merkezi odası (başka isim bulamadım) , atölye metrekareleri vs)
Binanın arsadaki konumu, (Güneş mimarisi, eğimden kaynaklanan mecburiyetler)
Bina temeli ve temelin su yalıtımı, (Kılcallık etkisi (kapilarite) sorunu, bohçalama vs)
Zemin (subasman, sous basement)
Birinci kat
Kat bölmesi (Kullanılacak malzemeler)
Çatı katı
Çatı (Kullanılacak malzemeler, kiremit ve benzeri malzeme önerileri)
İzolasyon (Çatı, cephe, cam ve evin nem dengesi)
Isıtma-soğutma (Şömine, şömine tipi sulu veya kuru soba, ısı pompası benzeri öneriler)
Elektrik (Şebeke destekli ya da desteksiz elektrik üretimi (solar ve/veya rüzgar enerjisi))
Su (Ev ve sulama için temini, tesisatı, depolanması, arıtması ve ısıtması)
Atık su, kanalizasyon ve katı atıklar (Fiziksel ve biyolojik arıtma sistemleri. Bunların bakımları. Organik atıklar için çöp öğütücüler, kompoz üretme metodları (elektrikli kompoz makinaları bukashi kovaları vs)

Şimdilik aklıma gelen başlıklar bunlar.
Lütfen önerilerinizi ve eklemelerinizi belirtiniz. Ekte arsanın kesiti ve yapmayı düşündüğüm (düşündüğümüz) evin saçak ve zemin iz düşümleri var.

Saygılarımla
Kerem AKYAR
Name:  01.jpg
Views: 22708
Size:  16.3 KB

Düzenleyen therapido : 13-11-2009 saat 14:15
therapido Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön