View Single Post
Eski 28-10-2009, 23:48   #211
MeyveliTepe
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Ayhan bey teşekkür ederim.

Ayhan bey de bu başlıktaki yazışmalardan yola çıkarak İzmir bölgesindeki zeytinliklerinde kaolin kili ve delfin kullandı. 13 Ekim tarihindeki haberleşmemizde (ki durumu çok merak ettiğim için sormuştum), tesbitlerini aşağıdaki gibi bildirdi.

Önceden vermiş olduğu izinle aynen yayınlıyorum:

"Dun 3 ayrı bahcemizide gezip inceleme fırsatım oldu arkadaslarımın dedigi gibi zeytinlerimizin durumu gercektende cok iyi

*1. bahcemizde trilye ve edremit genc zeytin fidanlarımızda bu sene 3 defa
kaolin uygulamıstık ilk uygulamayı yapmakta biraz gec kalmıs olsakda temmuz ortalarında yaptık son uygulamada delfın uyguladık tum uygulamaları gec yapmıs olmamıza ragmen sonuc: uzerlerindeki zeytinlerde zeytin sinegi zararı 50 tanede 1-2 zarar gibi yaprak tırtıllarının verdigi zarar daha fazla uclarda yeni surgunlerde var 10 agacta 1 agac cokda endise verecek boyutta degiller

*2. bahcemizde hepsi trilye 6 yasındaki 220 ad.agaclarımıza temmuz ortalarında %5 kaolin agustos bası %2.5 olarak uyguladık icine cam esaslı yapıstırıcı henuz kesfetmedigimizden ilave etmemistik kaolinden baska bu sene hicbirsey kullanmadık sonuc ne tırtıl zararı var nede zeytin sinegi
zararı taneleri ısrarla silip baktım hala film tabakası var cunku bir kac agacta tek tuk bırkac burusuk kurumus zeyti dısında bir sey gormedim.

3.mudur beyin bahcesinde karısık trilye ve edremit agaclarında zeytin sinegi zararı 1. bahcemizdekiyle aynı tırtıl zararı biraz daha fazla

sonuc:bu sene kimyasaldan uzak bırıncı yılımız oldu,uygulamaların tamamını kaolini gec ogrendigimiz icin uygulamaları zamanında yapamadık.delfinle kaolinin beraber uygulanabilecegini sizden ogrendim,gelecek sene sanırım tırtıl zararıda olmaz bunlardan baska spinosad kullanmaya vakit bulamadım,20 agaca tuzak asmak dısında baska birsey yapmamıs olmamıza komsu bahcelerde hıcbir kimyasal/organık mucadele yapmayan neredeyse tanelerin tamamında zeytin sinegi zararı olan agacları gordukten sonra elde ettigimiz sonuc MUKEMMEL.Zeytinleri toplamamıza 10-15 gun daha var toplandıktan sonra kesin sonuc ortaya daha net cıkacaktır.

Seneye uygulamaların tamamını zamanında yaparsak sonuc cok daha guzel olacagı kesin buralarda yazın neredeyse hiz yagmur yagmaması uygulamaların basarısınıda arttıracaktır sanırım.Bir cogunu yazılarınızdan ogrendıgımız uygulamalarla yaptıgımız isten daha keyif alır olduk.
"

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön