View Single Post
Eski 07-09-2009, 04:23   #15
akcan67
Ağaç Dostu

akcan67's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2009
Sevgili arkadaşlarım

Yaptığım amatör seradaki yazlık çalışmaların sonuna yaklaşmış bulunmaktayım.Kısaca bu dönemden bahsedecek olursam bu seneki yaptığım her çalışma başta yeni bir sezon için oldukça tecrübe sahibi olacağımı öğretti.En azından seraya dikilecek ürünlerin zamanını ve neler yapabileceğimi sanırım daha iyi öğrendim.Diktiğim domates biber ve salatalıklarda oldukça başarı yakaladım kendimce.Salatalık sezonunu bitirdim.Hali hazırda domates ve biberlerden hala ürün almaktayım.Domatesleri de bu ayın sonuna doğru sökerim.
Kış sezonu hazırlıklarına başlamayı düşünüyorum.
Sera konusunda Yaşadığım sanırım en büyük sıkıntı seranın daha iyi havalandırma yapması için sadece ön ve arkada ki havalandırma pencerelerin yetmediğini söyleyebilirim.Sanırım sağ ve sol taraflardan biri iki pencere daha açmak iyi olacaktır.Aksi takdirde bazı hastalıklara erken davetiye çıkarmış oluyoruz.Ürün yetiştirme konusunda şunu eklemeden geçemeyeceğim.Hastalık ve zararlılar , aynı zamanda kalite konusunda da kullanmış olduğum mikrobiyal bir gübre olan bionemin katkısını da unutmamak gerekir.Acizane kendi tecrübelerime dayanarak şunu söyliyebilirim.Daha önce bahçemde gerek domates gerekse biberden hiç bu kadar verim alamamıştım.

Kış hazırlıları için neler yapmam gerektiği konusunda sizlerden tavsiye bekliyorum.
Örneğin toprağı nasıl hazırlamalıyım.Toprağı belleyip biraz beklemelimiyim yoksa hemen ekim yapabilirmiyim.Topraktaki verimin yeterliliği konusunda neler yapabilirim.
Ekeceğimiz veya dikeceğimiz ürünler konusunda hangi çeşitleri tavsiye de bulunursunuz merakla bekliyorum.Bu konuda tecrübe ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bu arada artık benimde bir fotagraf makinem oldu.Sanırım bundan sonra her konuyu resimleyip daha iyi bir çalışma yapabilirim.En azından cep telefonundan daha iyi olacaktır.

akcan67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön