View Single Post
Eski 17-08-2009, 12:34   #1
malina
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
izzeterisen (İzzet Erişen)

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?

Emekli olduktan sonra eskiden beri ilgi duyduğum resim kurslarına gidiyordum. Birkaç kurs bitirdikten sonra çiçekleri ve eski evleri resimlemekten hoşlandığımı anladım. İnternette çiçek resmi ararken bu site denk geldi. Resimleri göstermeyince üye oldum. Bazı resimleri çaldım. Ama daha resimlerini çalışmadım. Bir yıl kadar sonra siteye tekrar rastladım. Bu sefer kalıcı oldu.

Burada neler öğrendiniz?

Bonsai konusunda okuya okuya gözler gitmek üzere. Geçen kıştan beri bonsai çalışmak için bitki toplamaya, bonsai çalışmaya başladım. Ustaların yardımlarıyla epey şey öğrendim ama hala bir bonsaim yok. Değişik bitkileri, özellikle süs bitkilerini tanıdım. Topraksız tarım konularını sürekli takip ediyorum.

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?

Bildiğim bazı şeyleri aktarmaya çalıştım, başkalarına bir şeyler verebildiysem ne mutlu bana.

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?

Çok zamanını.

Agaclar.net'te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu" diyebileceğiniz neler var?

Sitede bilgi amaçlı verilen şeylerin doğruluğu tartışılmalı derim. Bilmeyen bir şey aktarmamalı. Kulaktan dolma bilgiler her yerde vardır. Bilimsel temeli olmalı. Reklâm amaçlı bazı bölümlerin olması hoş değil.

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?

Hep burada olalım. Bir şeyleri paylaşmak her zaman güzeldir.

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?

Üretmek çok sevdiğim bir uğraştır. Pazarlama ise hiç sevmediğim ve yapamadığım bir konudur. Bir bitkinin gelişmesini takip etmek, onu yetiştirip büyütmek beni mutlu ediyor.

En çok ilgilendiğim türler: Domates, sera sebzeleri, bundan Portulacaria afra olacak gibi, önceden bu bitki hiç dikkatimi çekmemiş, şimdi her filizini dikiyorum. Ticari amaçlı bir çalışma olabilir belki. Ama sadece bu bitkiyle.

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?

Bir tanıdığıma uzak yerlerden değişik sebze tohumu temin etmiştim. Nasıl ekmesi konusunda da biraz bir şeyler aktarmıştım. Tohumları teslim ettim. Aradan zaman geçti. Bir gün bahçesinde iken yerde çalıların altında (tavuk eşelemesin diye konulmuş) bir şey ekildiği anlaşılan bir yer gördüm. Bu ne diye sordum. Senin getirdiğin tohumları ektim dedi. Ama burası kupkuru dedim, tohum nasıl çıkacak. Yağmur yağınca çıkar dedi. Bu benim için ömrüm boyunca da unutamayacağım bir olaydır. İnsan bir şeylerin şevkini kırmasına izin vermemeli.

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?

Hayır, sadece bonsai ile ilgilenmeye başladım.

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?

Bir kere İzmir bonsai toplantısına katıldım. Her ay katılmak isterim ama bana biraz uzak kalıyor. Faydalı bir toplantı idi.

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?

Ben hala Ege Üniversitesi Fen Fakültesinin Bitki Anatomisi ve Bitki Fizyolojisi ders kitaplarını ara sıra karıştırırım. Öğrenemedim gitti.

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?

Sahil kesiminde adını “çevre ve doğa sevgisine” dayayarak geçinen çok insan veya insancıklar var ama hiçbirisini örnek göstermek mümkün değil. Tema Vakfı.

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla bitkileri Yetiştirme ve Islahı Bölümü 1981 yılı mezunuyum. Bonsai eğitimi almak isterdim.

Zamanınızın ne kadarını agaclar.net'e ayırıyorsunuz?

Günde birkaç saat denilebilir. Bonsai ile ilgili yapılan yazışmaların çokluğu ile ilgili.

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?

Resim, müzik (sanat ve halk müziği dinleyici), tv

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?

Katıldım. Her zaman da yapabildiğim kadarıyla katılırım. Hoş bir paylaşım. Ancak bir şeyler gönderdiğim kişilerin ille de karşılık vermek istemeleri beni huzursuz ediyor.

Forumdaki hangi üyeler sizi olumlu yönde etkiliyor, neden?

Bonsai konusunda: Ali H.Ali , Bonsaisan, Vyessera, Tekin, Tourcana vd. çalışmalarını izliyorum. Envor, Kudret Tezel, Mine Hanımı takdir ediyorum.

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?

Emekliliğimde LÖSEV’de gönüllü çalışmak isterdim ama üyelik bile olamadı.

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?

Katılmadım ama çok iyi bir katılımcı olabilirim. Katılmak gerekir. Para uğruna doğa, çevre bitiyor. Yaşanılacak yerlerde dört duvar arasında kalacağız. Yakındır.

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?

Belgeseller sadece tanıtıyor, ama etkisinin çok olumlu olduğunu düşünüyorum. Bu proğramları zorla bazı kişilere izletmeli. Toprak TV çok güzel bir şey bizim Türkiye’miz için.

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Büyük şehirlerde yapılabilecek çok iyi ve eğitici, eğlendirici bir şey.

Hepsinden sadece birer tane yazın: En sevdiğiniz;
ağaç: Zeytin
çiçek; Kaktüsler
kitap: Savaş
şarkı: Ayrılık yaman kelime
müzik grubu/müzik sanatçısı: Musa Eroğlu
ressam: Brian Davis
film: Demir Maskeli Adam
web sitesi: agaclar.net artık

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön