View Single Post
Eski 07-08-2009, 16:05   #220
izzeterisen
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kadiray27 Mesajı Göster
İldilerin resminide ekledim. Öncelikle tumlinglerimdeki sorun 1 kökte vardı diğerlerinde soun yoktu onu uzaklaştırdım. Bir parti domatesleri topladım. 2.Parti çiçekler açmaya başladı ve sorunlarda o zaman başladı.
Resmini verdiğiniz böceği bir domates zararlısı olarak bilmiyorum. Yani böyle bir zararlı hiç tanımadım. Ortamda yaşayan bir böcek olsa gerek. Brlki de bir parazit veya parazitoid erginidir.
domatesin altında görünen tümi sarı yaprakları koparmalısınız. Domatesleriniz alta çok gölge yapıyor galiba. Bu şekilde yetiştirme yapmamanız gerekir. Bitkileri daha seyrek, yaprakları güneş alacak şekilde yetiştirmeniz gerekiyor. Sararmaların nedeni güneşsizliktir.
Domatesin yapraklarında görülen lekeler karaleke (erken yaprak yanıklığı) dir. ( http://www.kayserihobibahceleri.com/...r/image029.jpg )
İlk resimdeki saramış yapraklara bir şey söylemek zor. çinki net olarak bir şey anlaşılmıyor.
En alt resimde ise sanki bitki mildiyö hastalığı atlatmış, hastalıklı yapraklar kurumuş gibi bir görünüm var. Bu tür yaprakları bitkiniz üzerinde barındırmayın.
Sanıyorum hepsinin nedeni nemli bir ortamda bitki yetiştiriyor olmanız. Herhalde şimdi bir sorun kalmamıştır.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön