View Single Post
Eski 28-07-2009, 11:38   #80
ismetkenar
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-03-2007
Kardelen soğanı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jineop Mesajı Göster
500 000 adet, inanılır gibi değil.
• 1989 yılında Kastamonu'da üretim amacıyla ormandan aldığım 10 tane kardelen soğanını evin önünde bahçede çoğalta çoğalta satılabilecek gibi soğan sayısı olarak bu sayıya ulaştım.
• 2006 yılında yer değiştirmek üzere söküm yaptığım kardelen soğanlarının bir kısmının resmini galeride kova içinde, 2009 yılı ürünü numuneleri görebilirsiniz.
• Kardelen soğanının araziden ticari amaçla sökümü ve satışı için Orman Teşkilatından izin belgesi alınması gerekli olup, haşhaş üretiminde olduğu gibi üretim izni alınması söz konusu olmayıp, izin alınması gereken bir makam ve mevzuatta bulunmamaktadır.
• Ancak kardelen soğanlarının ihracatçıya nakli esnasında üreticiye ait Müstahsil Yol Belgesi, üretiminin bahçede yapıldığının ispatı için de üreticiye ait Çiftçi Belgesinin Ziraat Odasından üretici tarafından alınması gerekmekte. Tarım İl-İlçe Müdürlüklerinde Çiftçi Kayıt Sistemine de (izin isteme değil, bilgi verme amacıyla) üreticinin kayıt olması gerekmektedir.
• İhracat amacıyla gerek doğadan sökülerek gerekse büyütme ve/veya üretim yoluyla elde edilerek 2009 yılında ihraç edilecek doğal çiçek soğanlarının cins, tür, çevre uzunluğu ve ihracat kontenjanları ile ihracatı yasak olan doğal çiçek soğanı türlerinin belirlenmesi için :
• 15.11.2008 tarih, 27055 sayılı resmi gazetede yayımlanan “Doğal Çiçek Soğanlarının 2009 Yılı İhracat Listesi Hakkında 2008/62 sayılı Tebliği” ile
• 24.08. 2004 tarih, 25563 sayılı resmi gazetede yayımlanan “Doğal Çiçek Soğanlarının Sökümü, Üretimi ve Ticaretine İlişkin Yönetmelik” hükümleri yürürlüktedir.
• Kardelen çiçeğini; Çetin kış şartlarında, kar altından baş kaldırırcasına çıkıp, güzel ve masum görünüşü, nesli tükenen bitkilerden oluşu, ilaç sanayiinde de kullanılışı vb sebeplerle biraz emek vererek, ekonomik getirisine bakmadan çoğalttım.
• Türünü, etkin madde oranını, nerede, nasıl değerlendirilebileceğini de tam olarak bilemediğim için galerideki fotoğrafları da incelenerek yardımcı olunursa memnun olurum.
• Yardımcı olabilecek olanlara numune de gönderebilirim.
• Site dostlarına saygılarımı sunarım.

ismetkenar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön