Konu: kara lahana
View Single Post
Eski 24-06-2009, 18:00   #3
gökceada
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Cerkez kizi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevim.K Mesajı Göster
Merhaba Gökçeada; karalahana yemeği cümlesini okuyunca yanıt vermeden duramadım Anne tarafından çerkezim ama baba tarafından da laz. Çocukluğum Doğu Karadenizde geçti. Mavinin her tonuyla yeşilin her rengi arasında. İnanılmaz güzel yıllarmış diyorum şimdi geriye baktığım zamanlarda belki de yeşil sevdamın nedeni bu olsa gerek
Annem çerkez olmasına rağmen mutfağı sevdiği için yaşadığımız yerlerde yöresel yemekleri öğrenir ve aynı lezzette yapardı. Yemeklerin en güzeli onun eliyle yaptıklarıydı. Anne eli değdiği için sanırım.
Ben karalahana yemeğini- ezme lahana- çok fazla sevmem ama küçük küçük sarılmış etli karalahana sarmasına bayılırım.
Kemençeyi çok severim neşeli, iç gıcıklayıcı karadeniz türkülerini veya insanın ciğerini yakan ağıtları ama akordiyonuda çok severim. Hem kafkas kökümüzün ortak enstrümanı olduğu için hem de çocukluğumda ilk gençlik yıllarımda katılma imkanı bulduğum o çerkez düğünlerinde, muhabbetlerinde, asker uğurlama gecelerinde dinlediğim çerkez müziklerini,genç kızların ve delikanlıların o zarif oyunlarını hatırlattığı için
Sevim hanim ;
size cok ,ama cok gec cevap verebildigim icin lütfen affedin beni. Malumunuzdur üyesi oldugumuz bu harika sitede kaybolmamak ne mümkün.Sitemizin her kösesi öyle güzelliklerle dolu ki !...

Bahsettiginiz o kücük , kücük sarilmis etli kara lahanasina bende bayilirdim.Ama nerde bulacaktik eti o yoksulluk günlerinde ... ve bir de üste bayilacaktik.Bayilma sansimizin cok az oldugu yillardi o yillar maalesef.

Her ne sie sizi tanimis olmaktan cok memnun oldugumu belirtmeliyim.Kim bilir belki bir gün siz yaparsiniz o kücük,kücük etli kara lahana sarmasini ve yemeside bize kismet olur.
Akardiyon calan Romen,Bulgar kisaca Balkan ülkelerinde bir cok sanatci var basel sokaklarinda.Onlara belkide en cok bahsisi ben veririm,saatlerce dinlerim onlari.Ama isvicreli müzizyen dostlarima kemence hediye ettim.Karadenizi,karadeniz insanini ve Karadeniz müzigini anlattim onlara. Ben fukarada baglama calarim,ama amatörce.Anadolu insaniyiz artik biz sevgili Sevim.Duygularimizda,yüregimizde kardeslesmis durumda.Ne güzel degilmi? Ege yemeklerine bayilirken ,Karalahanayi ihmal etmemek.Adana kebablari yerken , Hünkar begendigi animsamak.
Selam ve sevgilerimle,her sey gönlünüzce olsun

gökceada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön