View Single Post
Eski 08-10-2006, 10:28   #22
praecox
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Fazlaca quantum fiziğin kimselerce anlaşılamıyan derinliklerine girmeden vede sığ sularda boğulmadan...
Photonları zaten yeni yeni tanır anlar olduk hem parçacık hem dalga boyları ile tam bir quantum dualismusunun son zamanlar en çok incelenir tartışılır konuları oldu suyun maviliği havanın maviliği sadece ordaki ozon molekülleri veya sudaki H-O bağlarındaki sbep oldukları elektron orbitellerini yükseltip indirgerken salgıladıkları enerjidir. vs.vs.vs. Einstein'a güvendik birilerin zar atmamış olduğun gerçeğine kandı isek de Tanrının hala zar atığının hatda zar atmak zorunda olduğu gerçeği bizi ürkütür oldu. neyse theologiyede fazlaca bulaşmadan... çıkalım zu yüzüne...

deneyimlerimi veya evde olanları sayayım 1,50 m'lik bir uzunlukda 70 cm genişliğindeki bir alana 2 adet grolux veya Osramın'florası ile 1 adet daylight star 36 watardan 50 cm yükseklikdeki bir aydınlatma normal aydınlık bir odada yeterli. tabii tülleri güneşlikleri çekmemek kaydı ile. tamamen karanlık bir odada bu konudan ne yazıkdır ki Canabis sativa üreticileri tam da konunun uzmanı gibiler. needense
bende 2 adet HQI 70 w vede 1 adet NAV 150 watın bu 150 x 70 cm e yetiğinin deneyimlerini kazandım tabii NAV'ın rengi şahsen hiç hoşuma gitmemesi fikri sanırım bitkilerimle ters düştü. NAV konusunda gelişim tartışılmazsa da HQI de de ben pek bir fark göremedim. hollandadakilerin özelikle philips'in sera aydınlatmasında katkıları çok iyi ancak oldukça profesyonelce ben şahsen 400w dan başılyan bu ampullere pekde bulaşmak istemedim zira akşamları konu komşu ile ilk başlarda olan derin görüşmelerim evde ne filim çektiğim nede canabis sativa baktığım fikri tatminkar gibi göründü ise de bir kaç meraklıyı sırf görüp de tatmin olmaları adına evi gezdirmem (bilmem burdaki ev kavramı sizce nedir artık) dedikodulara bir nokta koydu ise de elektrik sarfiyatım ile başlıyan dialoglar asla elden çıkartmaz istemediğim orchları dilenme konuşmalarına dönüşür oldu
bende bosai yok bunu başdan belirtmeliydim sanırım ancak özelikle de dışmekan ağaçıkları için bildiğim kadarı ile 70 cm üzerinde minimum veya optimal bir 150 w nav hattda belki de rengi ve görünürlüğün uygunluğu açısından Osramın 150 w 'lık bir HQI lambası uygundur sanırım bu lamba ile en karanlık köşenizde dahi bonsailerinizi bakabilirsiniz tabi fıstık çamınız varsa bunu zaman zaman belki soğuğa yağmura dışa koymanızın gerekliliğini sanırım siz bonsai severler benden daha iyi bilirsiniz.
bendeki cattleyaların olduğu camekanda 3 adet 150 cm lik 58w grolux hiç de yatarli kalmıyor bunu da belki konuyu tartarken elektrik sarfiyatı ve verim dengenizi kendinizce kıyaslarsınız mekanınıza isteğinize bitkinize uygunluğunu tartarken olayı bir kompromis ile sonuçlandırmanızda ek bir bilgi olsun diye yazdım.

Düzenleyen praecox : 08-10-2006 saat 12:37 Neden: düzeltme
praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön