View Single Post
Eski 25-04-2009, 22:34   #11
geophyte
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi metintezcan54 Mesajı Göster
benim lalerimin bir türü çiçek döktü hatta bir parmak kalınılığına kadar baş yaptı yani çiçek döküleli bir hafta geçti tohum almayı düşünüyordum ama senin yazıyı okuyunca aldım elime bağ makasını ben racon kesmem kafa keserim diyerek hepsinin kafasını kestimişallah besler soğanını yoksa tohumdan da olduk.
Kardeş, tepeleri kırman iyi olmuş. Zira soğanlı bitkilerde tohumdan çoğaltma tercih edilmez. Çünkü tohumdan, çiçek açabilecek irilikte soğan elde etmen yaklaşık 3 yıl sürer. Soğanları hızlı çoğaltmak istiyorsan, onları yazın hasat ettikten sonra iki hafta kadar serin bir yerde beklet. Sonra iki ay kadar buzdolabında 4-5 derecede beklet. Buzdolabından çıkardığın soğanların alt tarafını yani köklerin çıktığı yeri bir bıçak ya da çay kaşığı yardımıyla bir cm derinlikte oy ve çıkar. Bunlara çiçekçilerden veya değişik kaynaklardan alabileceğin mantari hastalıklar için soğanlarda kullanılan ilaçlardan uygula ve serin bir yerde beklet. 1-2 hafta içinde bu yerde onlarca küçük soğancığın geliştiğini göreceksin. Onları al ve dediğim harcın içinde büyüt. Bir sene sonra onlarca soğanın olacak, bana güven. Yalnız soğanları oyunca ilaçlamayı unutma. Yoksa çürüyebilirler. Görüşmek üzere.

geophyte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön