View Single Post
Eski 10-04-2009, 21:22   #70
ibrahim37
Ağaç Dostu

ibrahim37's Avatar

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Tohumların Saklanması
Tohumlar, toplandığı bitkinin özelliğine bağlı olarak farklı koşullarda saklanır. Kardelen (Galanthus sp.),
Kavak (Populus sp.), katran ağacı (Cedrus sp.), akçaağaç (Acer sp.),karaağaç (Ulmus sp.) vb bazı türlerin
tohumları, kısa ömürlüdür; yani toplanır toplanmaz ekilmelidir. Çünkü, bu tohumlar birkaç gün ya da birkaç
ayda çimlenme yeteneklerini kaybeder. Turunçgiller (Citrus sp.), ceviz (Juglans sp.), meşe (Quercus sp.) vb. bazı türlerin tohumları ise nemini kaybetmezse daha uzun ömürlü olabilir.Tohumların ömrünü uzatmak için nem oranının düşürülmesi, uygulanan işleme bağlı olarak tohumların çimlenme yeteneğini azaltacaktır. Çoğunlukla tohumların tam canlılığı, 0°-10° C sıcaklık ve %50-60 nem koşullarında en az bir yıl; bazı hallerde de birkaç yıl korunabilir. Çabuk bozulan ya da herhangi bir nedenle (örneğin, ıslah
materyalinin muhafazası), uzun süre korunması istenen tohumlar, daha düşük sıcaklık ortamında saklanır.

Yukarıdaki yazıyı NGBB’nin bahçe dergisinin 16. Sayısından alıntıladım. Kardelenler için hemen ekilmesini öneriyor. Ancak Scilla’ların bu kadar hassas olup olmadığını bilmiyorum. Bence ekilmesinin pek mahsuru olmaz. Benim tedirginliğim tohumlar çok fazla kururlarsa daha sonra ekildiğinde çimlenmeme ihtimali. Ancak deneyip sonuçları buradan paylaşırız. Ben ters lale, çiğdem tohumlarımı eylülde ektim şubat martta çimlendi. Acı çiğdemlerimi hiç ekmedim yani tohumlar açılır açılmaz toprağa dağıldılar onlardanda martta bol miktarda çimlenen var. Kardelenleri eylülde ekmiştim çimlenen olmadı.

ibrahim37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön