View Single Post
Eski 01-04-2009, 13:56   #1
mesutpektas
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2007
Meyve Ağaçlarında Ürün Verme Problemi

Merhabalar;
Ağaçları sevdiğimden dolayı çok büyük olmayan küçük bahçeme 2006 Nisan başında yarı bodur cinsinden olan 2 adet vişne,2 adet kiraz,4 adet ceviz, 6 tane yarı bodur elma fidanı(bu elmaların 2 tanesi golden , 2 tanesi amasya, 2 tanesi de starking),iki adet ayva,2 adet erik ve 3 adet de armut fidanı diktim.Kiraz ağaçları,erik ağaçları va armut ağaçlarından ikisi ile bir adet ceviz fidanı dikimini takibeden birinci senede az da olsa meyva verdiler.(Mesela cevizin dalında 2-3 tane olmuştu)
Diğer elmalar,ayvalar,vişneler meyva vermediler.Daha sonraki senede ise çiçek açmalarına rağmen hiçbirinde meyva olmadı.Elmalardan ayvalardan vişnelerden şu ana kadar hiç ürün alamadım,gerçi fidanlar vişneler ve erikler hariç çok da büyümediler.Acaba neden bu ağaçlarda meyve olmuyor.İnsanın diktiği fidana baktığında dalında meyvasını görmesi hoşuna gidiyor.
Fidanları aldığımda satan adam normalde hepsinin ürün vermesi gerekiyor diye söylemişti ancak ben sebebini anlayabilmiş değilim.Bu konuda tecrübesi olan bilgili arkadaşların görüş ve tavsiyelerini bekliyorum.Bir de gübrelemeyi nasıl yapmalıyım,doğal hayvan gübresi mi yoksa suni gübre mi kullanılmalıdır ve gübre fidanın dibine mi atılmalıdır?Ayrıca 3 senelik yarı bodur bir fidanın normal şartlarda ne kadar büyümesi ve ne kadar yüksekliğe ulaşması gerekir? bu konularda fazla bilgi sahibi değilim.
Şimdiden teşekkürler,saygılar...

mesutpektas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön