Konu: mayer Limon
View Single Post
Eski 18-02-2009, 10:51   #56
MSaygin
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
merhaba nevsune,

Petel gübre nedir bilmiyorum ama sanırım pelet gübre ile karıştırıyorsunuz.Pelet gübre, o organik gübrenin bahsettiğiniz küçük silindir formuna verilen ad, yani toprak gibi, toz gibi değil, preslenmiş, şekil verilmiş, peletlenmiş.Yani pelet organik gübre ile normal organik gübre arasındaki fark, onun ticari sunum şekli.
Bu gübrelerden ben Biofarmın gübresini kullanıyorum, ben de pelet şekilde kullanıyorum turunçgiller için, drenajı etkilemiyor böylece.
Bu gübrelerin NPK oranları düşük oluyor tabi, organik madde içeriği yüksek oluyor.Benim düşünceme göre sadece bu gübreden kullanmak turunçgil ağacınızın besin ihtiyacını karşılamayacaktır.Turunçgiller beslenmeyi seven ağaçlar.
Benim bahsettiğim Spray dunger organik bir gübre değil, kimyasal ne yazık ki ama Biofarmı üreten Çamlı grubunun sitesinde organik sıvı gübreler var, onlarla takviye edebilirsiniz.
Bunlar tam istediğim değerlerde değil ama organik olsun dediğiniz için aklıma geldi.

Ben hiç bir ağacımdan tomurcuk seyreltmesi, çiçek seyreltmesi yapmıyorum, ağaç zaten kaldıramayacğı yükü atıyor üzerinden diye düşünüyorum.

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön