View Single Post
Eski 02-01-2009, 10:39   #2
coşkun ayaz
Yeni Üye

coşkun ayaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2008
Selamlar,
Ben yılda iki defa ailecek (kış ve Yaz) güzel ilçenize, yıldız otele, kaplıcalara gelirim.
Bahsettiğiniz şekilde çayın pisliği benimde dikkatimi çekmiştir. Bende kendi yaşadığım Kocaeli-Yeniköy deresi için sizin yazdıklarınızın aynısını yazardım.
Ben 49 yaşındayım ve çocukken deremizde balık avlayıp söğüt dalına solungaçlarından dizerdik. Eve vardığımda anneme balıkları gösterirken ve bunları ben tuttum derken yaşadığım gurur ve mutluluğu hep hatırlarım.
Peki ne olduda böyle oldu ?
İnsanımıza, daha çok üretirsek ve daha çok çalışırsak daha mutlu olacağımızı anlattık.
Tüketmenin bizi mutlu edeceğine inandırıldık.(amerikan anlayışı)
Daha çok tüketim için çok çalışmak ve çok üretmek gerekiyordu.
Suni gübreler(Bizde avrupa gübre derler), makineler, zirai ilaçlar Bize pompalandı. Nereden ****** batıdan, köylü neden avrupa gübre diyor anlayın.
Bir sebepte batıya göç ve hızlı nüfüs artışımızdır.
Bunların sonucunda doğayı mahfettik. Yanlış söyledim, doğayı değil kendimizi mahfettik. Çünkü doğa mutlaka intikamını alır ve acımasızdır. Bu kadar çok kanser neden olunmaktadır? Ancak insan denen, hırslı ve akıllı (olduğunu sanan) varlık ders aldı mı? Almadı. Tek çözüm : Daha az doğurmak, daha az yemek, daha az tüketmektir.
İhtiyacımız olan çok çalışmak değil, doğal yaşamaktır.

coşkun ayaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön