View Single Post
Eski 26-11-2008, 16:09   #52
Baobab
Ağaç Dostu

Baobab's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2008
Selam,

Agro mantardan mehmet beyin anlattığına ve sitedeki açıklamalara göre, almış olduğum mantar kiti;
1- 20-25 derece sıcaklık isteyen,
2- Normal oda neminin yeterli olduğu (torbayı ıslatmak kaydıyla tabii),
3- Karanlık ya da çok loş ışık değil, tam tersine bir miktar ışık isteyen bir mantar türüymüş (kuzeye bakan odada pencereye yakın bir yere koysam olur mu dedim, son derece uygun cevabını aldım).

Yani öyle aşırı nemli, karanlık ya da soğuk bir yer istememekte. Dolayısıyla benim için herhangi bir sorun yaratmadı.
Denizakvaryumunun da dediği gibi, eğer odada dursun istenmezse, kapalı bir balkonda da yetişebilir.

Bir de, internette yaptığım araştırmadan anladığım kadarıyla, dünya çapında, evde mantar yetiştirmekle ilgili asıl merak sote edecek mantarı evde üretmekten ziyade, tıbbi mantar da denilen shiitake ya da reishi mantarlarıyla ilgili.

Türlü hastalıklara iyi geleceği iddiasıyla, yurt dışında onlarca değişik çeşit mantar kiti pazarlaması yapılmakta.

Biraz once eve geldim ve kuru temizleyicilerde kulanılan büyük naylon torbalardan birini, mantar torbasının üzerine geçirdim. Bir tür sera işlevi göreceğini ümit etmekteyim.

Selamlar, sevgiler.

Baobab Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön