View Single Post
Eski 12-11-2008, 21:56   #34
hassoman
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Kasim ayi icinde bahce bakimi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aybala Mesajı Göster
KASIM
- Adi kocayemişin (Arbutus unedo) beyazdan pembeye küçük vazo şeklindeki çiçekleri belirir. (1)
-Yaşlı bambuların dipten kesilmeleri gerekir.
- Balkabağı, kabak, lahana, kereviz, pırasa, yeralması, havuç, ıspanak, karnabahar, pazı yeme zamanı. (4)
- Ceviz, kestane, üzüm, elma,muz, mandalina, nar, armut, kivi, greyfurt yeme zamanı. (4)
- Zeytinler siyahlaşır. Şubat sonuna kadar hasat zamanıdır.
- 12 Kasım Pastırma yazı
- 09 Kasım Çiğ düşme zamanı
-27 Kasım Ağaçlara su yürüme zamanı

Gönül bahçesini seyran ederdim,
Bülbülleri mahzun, güller perişan
Dedim tamir edem, hoş ola bostan,
Baktım vücudumda, kollar perişan…
Erzurumlu Zikri

Ayin ortasina geldik sen yeni mi yaziyorsun diyorsaniz haklisiniz. Forumdaki sair konulara kafayi takinca asil amac ihmal ediliyor iste…

Neyse ki Kasim ayi icinde simdilik havalar iyi gidiyor. Bahcesi olanlar icin bir firsat bu…. Evet bahcede isler azalmis gibi gorunse de daha yapilacak cok is var…

Yazdan kalan mevsimlik cicekleri sokmeden once tohumlarini alip uzerine not duserek paketlemeniz gerekecek…

Topragin bahara hazirlanmasi icin islenmesi gerekir. Kislik fideler icin yerlerinin hazirlamalisiniz… Bu ayda menekşe, süs lahanası, çuha, siklamen, kasımpatı fideleri ekebilirsiniz. Gecen yil bu aylarda ektigim hercai menekselerimin mayis sonuna kadar bahcemde kaldigini soyleyebilirim.

Bahar mujdesini verecek olan kardelen, cigdem, lale. sumbul, nergis, boru cicegi, amaryllis yani kisacasi baharda acan tum cicek soganlarini ekebililirsiniz.

Toprak ekime elverisli degilse torf , kum. gubre ile desteklenmeli. Yabanci otlarin ayiklanip, sokulmesi, dokulen yapraklarin temizlenmesi, agac ve cali diplerinin kabartilmasi, koklerin eselenerek kompost, torf. yaprak curugu, organik gubre ile ortulerek dona karsi simdiden onlem almak gerekir…

Toplanan yapraklar bahce icinde kullanilacaksa bitkilerin govdeleriyle birlikte bu dokuntulerin de ilaclanmalari gerekecektir… Soguga ve ayaza dayanikli olmayan bitkilerinizin uzerlerinin hava alacak sekilde ortulmesi gerekir. Cilekleriniz varsa uzerlerine yaprak dokuntulerini serpistirebilirsiniz.
Benim aklima gelen onlemler simdilik bunlar...

Bunlari yapmakla bahcenizi kis kosullarindan saglikli ve guclu bir sekilde cikmasini saglamis olursunuz… Baharda saglikli bir bahce gormek istiyorsaniz bunlari yapmalisiniz...

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön